Haber

Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu Gazze’ye insani yardım taşıyacak

İnsan Hakları ve Özgürlükleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı (İHH) başta olmak üzere çok sayıda uluslararası sivil toplum kuruluşu ve aktivistin oluşturduğu Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu, insani yardımları gemilerle Gazze’ye taşıyacak.

Gazze’deki ablukanın kaldırılması, ateşkesin sağlanması ve şehre insani yardım ulaştırılması yönünde hazırlıklarını sürdüren Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu’nun çalışmalarına ilişkin İHH’nın Fatih’teki genel merkezinde basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda İngilizce ve Türkçe olarak okunan bildiride, Kanada, ABD, Yeni Zelanda, Avustralya, Norveç, Malezya, İsveç, Güney Afrika, İspanya ve Türkiye’den bazı sivil toplum kuruluşları ve aktivistlerin desteklediği Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu’na yer verildi. İsrail’in yasadışı olduğunu ve Gazze’nin ölümcül kuşatmasını sona erdirmek için yelken açacağı belirtildi.

Açıklamada, binlerce tonluk acil insani yardımı doğrudan Gazze’deki Filistinlilere ulaştırmak amacıyla bir filonun yakın zamanda harekete geçeceği belirtildi.

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım burada yaptığı konuşmada, İsrail’in tüm dünyaya rağmen ambargoyu sürdürdüğünü ve katliamları artırdığını, İslam dünyasının bir araya gelip sonuç üretemediğini belirtti.

Ambargonun kaldırılması için bir koalisyon olarak İslam dünyasına ve dünyaya şans vermek istediklerini belirten Yıldırım, “Bu koalisyon sadece denizleri temsil etmiyor. Dünyanın her yerinde insanlar sokaklara çıktı. Aynı zamanda tüm dünyayı temsil ediyor. Avrupa’da, Amerika’da ve İslam dünyasında sokaklar.”

Yıldırım, İsrail işgali altındaki Gazze’ye insani yardım ulaştıracak Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu’nun hazırladığı gemilerin mart ayı sonunda yola çıkmasının hedeflendiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Dünyanın her yerinde olacağız. Kapıyı açmayana karşı eylemler olacak. Sosyal yardım kapısını kim açmıyor? Mısır İsrail’e saldırıyor, İsrail Mısır’a saldırıyor. O zaman ikisi de bu protestolardan nasibini alacak. Eğer Amerika tiyatro yapıyorsa Amerika dünyaya saldırıyor demektir. “Yüzünü ortaya çıkaracağız. Tereddüt etmeyeceğiz. İsrail izole edilecek. Herkesi bu kampanyaya davet ediyorum. İnşallah gemiler alınmaya başlandı. Bu gemiler Avrupa’dan da yola çıkacak. Buradan da denize açılacaklar. Başka ülkelerden de yelken açacaklar.”

Yıldırım, Güney Afrika’nın İsrail’e yönelik soykırım davasını hatırlatarak, açıklanan karar doğrultusunda bu yardım gemilerinin korunmasından dünyanın sorumlu olduğunu, Gazze Limanı ve Refah Kapısı açılıncaya kadar çabalarını sürdüreceklerini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu