Haber

İsrail, Hamas’ın ateşkes teklifini reddetti

İsrail’in, Hamas’ın teklif ettiği “kalıcı” ateşkes süresine itiraz ettiği ve tutukluların serbest bırakılmasının ardından savaşın sona erdirilmesine karşı çıktığı bildirildi.

İsrail’in Walla haber platformuna göre, savaş kabinesi, müzakerelere katılan Mossad aracılığıyla, Hamas’ın sunduğu ateşkes ve esir değişimi anlaşması teklifini mevcut haliyle reddederek bazı unsurlara yönelik itirazlarını onayladı. İsrail müzakerelere dönme niyetinde olduğunu açıkladı.

Üst düzey bir İsrailli yetkili, Hamas’ın talebinin aksine İsrail ordusunun anlaşmanın ilk aşamasında Gazze’yi ikiye bölen hat üzerindeki pozisyonundan çekilmeyi ve Filistin halkının Gazze’nin kuzeyine dönmesini reddettiğini paylaştı.

Gazze Şeridi’ndeki kent merkezlerinden ordusunu çekmeyi düşünebileceğini arabuluculara ileten İsrail, Hamas’ın teklifindeki ateşkesle ilgili “kalıcı” söze itiraz ettiğini ve “savaşın” sona ermesinden sonra “savaşın” bitirilmesine karşı olduğunu belirtti. mahkumlar serbest bırakıldı.

Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki ablukayı kaldırma teklifini kabul etmeyen Tel Aviv yönetimi, İsrail hapishanelerindeki üst düzey Filistinli isimlerin Hamas’ın istediği gibi serbest bırakılmasının mümkün olmadığını arabuluculara iletti.

İsrail, arabuluculara verdiği yanıtta, Hamas’ın anlaşma teklifine şunları eklediğini de kaydetti: “İsrail’in Mescid-i Aksa’daki ihlalleri, hapishanelerdeki Filistinli tutukluların durumları ve tahliye koşullarının değiştirilmesi kabul edilemez taleplerdir ve bu taleplerin kapsamına alınamaz.” anlaşma.”

Hamas’ın her biri 45 gün sürecek olan üç aşamalı ateşkes ve karşılıklı esir değişimi teklifini kabul etmeyeceklerini açıklayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, orduya Refah bölgesine yönelik saldırı için hazırlık talimatı verdiğini söyledi. Gazze’nin güneyinde.

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Gazze’nin güneyinde sivil halkın sığındığı Refah’a saldırı düzenlemesinin “felaket” olacağı değerlendirmesinde bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu