Haber

Uçakta Çetnik selamı veren F.Bahçe’nin yıldızı Tadiç’e tepkiler çığ gibi büyüdü

Sırbistan Milli Takımı’nın F.Bahçeli futbolcusu Tadiç’in, Sırp tenisçi Novak Djokovic’in ABD Açık şampiyonluğunu kutlarken verdiği Çetnik selamı heyecan yarattı.

IRKÇI SERP ÇETELERİ ÇETNİK SELAMI VERİYORDU

Sırplar için zafer işareti olan ve dini kökenleri olan selam, Bosna Savaşı’nın sembollerinden biriydi. Irkçı Sırp çetelerinin Bosnalı Müslüman aileleri öldürdükten sonra küçük ve yüzük parmaklarını kestikleri biliniyor.

ÇOK SAYIDA Sırp SPORCU İŞARET YAPIYOR

Tadiç’in bu selamı vermesi büyük tepkiye neden oldu. Ancak eski Beşiktaşlı Dusan Tosic, daha önce de Sırplar için zafer anlamına gelen bu işareti yapmış ve bu jestin Sırplar için bir selamlama ve sevinç ifadesi olduğunu belirtmişti.

“ÜÇ PARMAK İŞARETİ FAŞİZM, DİN VE IRKÇILIĞI SİMGELEMEZ”

2015 yılında verdiği Çetnik selamı Türkiye’de tepki toplayan Tosic, açıklamasında şunları söyledi: “Arnavutluk-Sırbistan maçı sonrasında Türkiye’de ve özellikle sosyal medyada yapılan yorumlar nedeniyle bu açıklamayı yapmayı bir zorunluluk olarak görüyorum. Üç parmak işareti faşizmi, dini veya ırkçılığı simgelemez.” “Üç parmak işareti genel olarak tüm Sırp sporcuların kimseyi kırmadan selamlama ve sevinçlerini ifade etme şeklidir. Maç sırasında yaptığım hareket birilerini rahatsız ettiyse üzüntümü belirtmek isterim. Saygılarımla.” Şu ifadeleri kullandı.

3 ANLAM VAR

Çetnik selamı olarak da bilinen “Üç Parmak”ın Sırplar için üç anlamı vardır. Gazeteci Fatih Saboviç’e göre bu anlamlar şöyle:

  • Sırplar için Üç Parmak “Baba, Oğul ve Kutsal Ruh”u simgelemektedir.
  • Ortodoks Haçı ritüeli üç parmağın birleştirilmesi ve üç tekrardan oluşur.
  • Sırplar için saygı duyulan figürlerden Üç Parmak, Aziz Sava, II. Aynı zamanda Petar Petrovic-Njegos ve Djordje Petrovic’i de simgeliyor.

Chetnik selamı veren sporcular:

Tadiç

Eski Beşiktaşlı Tosic

Mateja Kezman

Teodosik

Obradoviç (Sağda)

Novak Djokovic

Bogdan Bogdanoviç

Kaynak: Haberler.com / Spor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu