Yaşam

Rektör Prof. Dr. Budak, “Öğrencilerimize Ar-Ge kültürü kazandırıyoruz”

Ege Üniversitesi Karşıyaka Sağlık Bilimleri Fakültesi Suat Cemile Balcıoğlu Yerleşkesini ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, program kapsamında Sağlık Bilimleri Fakültesi Akademik Kurulu’na ve Bilim Şenliği’nin açılışına katıldı.

         Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Budak, Karşıyaka Sağlık Bilimleri Fakültesi Suat Cemile Balcıoğlu Yerleşkesini ziyaret etti. Sağlık Bilimleri Fakültesi Akademik Kuruluna katılan Rektör Prof. Dr. Budak, fakültenin akademik faaliyetlerini ve bilimsel projelerini değerlendirdi. Öğrencilerin projelerinin sergilendiği Bilim Şenliği’nin açılışını yaptı. Açılışa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Esin Çeber Turfan, Bölüm Başkanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Öğrenci projelerinin sergilendiği bilim stantlarını gezen Rektör Prof. Dr. Budak, genç sağlıkçıların hazırladıkları projelerle ilgili bilgi aldı.

Bilim Şenliğinin açılışında konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Bildiğiniz gibi 21. yüzyılın değişen dinamikleri ile birlikte yükseköğretim kurumlarının üstlendikleri işlevler; yeni stratejiler ve iş birlikleri çerçevesinde ciddi bir dönüşüme uğramıştır. Küresel rekabetin yoğun olarak yaşandığı günümüzde ülkeler; bu rekabetin gerisinde kalmamak için Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vererek, inovasyon sistemlerini çağın gereklerine uygun olarak revize etmeleri gerekmektedir. Bu anlamda üniversitemizde öğrenimlerine devam eden öğrencilerimizin Ar-Ge kültürü kazanmaları için bilim üretme ekosistemini başarılı bir şekilde oluşturarak sürdürülebilir hale getiriyoruz. Türk yükseköğrenimine örnek uygulamalar kazandıran tam akredite öğrenci odaklı bir araştırma üniversitesi olarak öğrencilerimizin projelerini en verimli şekilde hayata geçirmeleri ve gerekli desteği almaları adına Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezini (AROM) kurduk. Burada gençlerimize Ar- Ge kültürü kazandırıyoruz. Bilgi ve teknoloji geliştirmeleri,  proje hazırlamaları, bu projeleri tescilleyerek ticarileştirmeleri yönünde önemli eğitimler veriyoruz” dedi.

“EÜ’de Öğrenci Proje Festivali düzenlenecek”

Öğrenci Odaklı Üniversite misyonu doğrultusunda oluşturdukları Ar-Ge ekosisteminin meyvelerini vermeye devam ettiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr.  Budak, “Üniversitemiz TÜBİTAK 2209/A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programına yaptığı 293 başvurunun 196’sı kabul gördü. Ege Üniversitesi böylece başvurusu en çok kabul gören üniversite oldu. Ayrıca üniversitemiz programa en fazla başvuru yapan ikinci üniversite konumunda yer aldı. TÜBİTAK 2209-B Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Desteği programında ise 38 başvurusunun 24’ü kabul gördü. Bu anlamda en fazla proje başvurusu yapan ve projesi kabul gören ikinci üniversite olmayı başardı. TEKNOFEST’te öğrencilerimiz hazırladığı projeleri ile başvuru yaparak birçok başarı elde etti. Bu anlamda kampüsümüzde öğrencilerimizin ulusal ve uluslararası proje festivallerine katılımında hayata geçirecekleri projeleri daha profesyonel ortamda hazırlanmaları adına kampüsümüzde Öğrenci Proje Evini yaptık. Yakın zamanda açılışını gerçekleştireceğiz. 13 Mayıs 2024 tarihinde üniversitemizin 5 yıllık 10 yıllık Ar-Ge stratejisinin belirleneceği Ege Üniversitesi Ar-Ge Şurasını düzenleyeceğiz. Ayrıca 14 Mayıs 2024 tarihinde Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezimizin bulunduğu alanda Öğrenci Proje Festivalini düzenleyeceğiz. Bilim Şenliğinin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, Bilim Şenliğinin sonunda öğrencilerle birlikte pasta keserek, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu