Haber

Meteorolog son durumu değerlendirdi: Türkiye genelinde hava nasıl olacak?

Türkiye’Balkanlardan gelen soğuk ve yağışlı hava nedeniyle sıcaklıklar 6-10 derece düşecek, ülkenin kuzeybatı ve güneydoğusunda kuvvetli yağışlar görülecek.

Meteoroloji Hava Tahmin Uzmanı Cengiz ÇelikTürkiye genelindeki hava koşullarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin Balkanlar’dan gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisi altında olduğunu belirten Çelik, yağışların Marmara, Batı Karadeniz ve Kuzey Ege bölgelerinde etkili olmaya başladığını söyledi. Çelik, ” Yağışlar akşam saatlerinden itibaren tüm Türkiye’yi etkileyecek, özellikle Marmara, Batı Karadeniz, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri yani kuzeybatı ve güneydoğu kesimlerde kuvvetli olacak.“dedi.

Çelik, yağışların çoğunlukla sağanak şeklinde olacağını belirterek, şöyle konuştu: “Marmara ve Batı Karadeniz’in yüksek kesimlerinde yağışlar karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek.”söz konusu.

Çelik, yarın yağışlı havanın doğuya doğru ilerlemeye başlayacağını belirtti. “Yağmurlar Pazartesi günü doğu bölgelerde etkili olacak. Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun doğusunda kuvvetli sağanak yağışlar kalacak. Özellikle Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz’in batısı ve Doğu Anadolu’da yağışlar kuvvetli olacak. Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu’nun batısı.” metrekare başına 50 ila 100 kilogram yağış bekliyoruz” yorumunu yaptı.

Sıcaklıklar artacak mı?

Hava sıcaklıklarına ilişkin Cengiz, şunları söyledi: Sıcaklıklarda düşüş başladı, yaklaşık 6 ila 10 dereceye kadar düşecek. Hafta sonu 6 ila 10 derece düşen sıcaklıklar, Türkiye’nin özellikle batı kesimlerini etkileyecek yeni yağışlı ve sıcak sistemin gelmesiyle Salı ve Çarşamba günü 6 ila 10 derece artarak yeniden mevsim normalleri civarına yükselecek. etkisi altında.“dedi.

Üç büyük ilin hava durumu hakkında bilgi veren Cengiz, şunları söyledi:

“Ankara’da yarın yağışlı olacak, en düşük sıcaklık 2 derece, en yüksek sıcaklık 6 derece olacak, Pazartesi ve Salı günü yağış beklenmiyor. Sıcaklıklar Pazartesi en düşük 1, en yüksek 5 derece, Salı günü ise en düşük 1 derece olacak. en düşük sıcaklık 1, en yüksek sıcaklık 10 derece olacak.İstanbul’da yarın sağanak yağış, en düşük sıcaklık 5, en yüksek sıcaklık 9 derece olacak.Pazartesi ve Salı günü parçalı bulutlu hava bekleniyor.En düşük sıcaklık 5 derece olacak. Pazartesi günü 5, en yüksek 13 derece, en düşük 11, en yüksek ise Salı günü 16 derece olacak. İzmir’de bugün yağmur var ama yarın yok. “Pazar günü çok bulutlu, Pazartesi parçalı bulutlu olacak. ve Salı günü yağmurlu. Sıcaklıklar Pazar günü 4-11 derece, Pazartesi günü 6-17 derece, Salı günü ise 14-18 derece olacak.”

Cengiz kuvvetli rüzgarlara karşı uyardı. “Pazar günü, başta Marmara Bölgesi olmak üzere batı bölgeler, Marmara, Ege ve Batı Akdeniz’de kuzeybatıdan sağanak rüzgar esecek. Doğu bölgelerde ise Doğu Akdeniz’de doğu yönlerden fırtına bekleniyor. Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde.” söz konusu.

Cengiz ayrıca vatandaşları yağış ve kuvvetli rüzgara karşı önlem almaları konusunda uyardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu