Haber

Karaman YHT hattını 1 yılda 1,2 milyon yolcu kullandı

Konya-Karaman YHT hattı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 8 Ocak 2022’de hizmete açıldı.

Konya-Karaman YHT hattıHızlı, sağlam ve konforlu ulaşım avantajıyla vatandaşlardan yoğun ilgi gördü.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Karaman-İstanbul-Karaman güzergahında 472 bin 532, Karaman-Ankara-Karaman güzergahında 721 bin 782 olmak üzere yılda toplam 1 milyon 194 bin yolcunun seyahat ettiğini açıkladı.

“G Ortalama 2 bin 5 yolcu ağırladık”

Karaismailoğlu, Konya-Karaman arasında 448 bin 245 yolcu YHT’yi tercih etti. İstanbul-Karaman arası 2, Ankara-Karaman arası 4 olmak üzere toplam 6 sefer gerçekleştiriyoruz. Tatil ve sömestr tatillerinde artan talebi karşılamak için ek seferler de düzenliyoruz. Bir yılda Karaman-İstanbul arasında günlük ortalama 1313, Karaman-Ankara arasında ise ortalama 2 bin 5 yolcuyu ağırladık.dedim.

İstanbul-Karaman ortasında yolculuk süresi 6 saate indi

Konya-Karaman ortasındaki yolculuk süresinin ortalama 40 dakikaya, Ankara-Konya-Karaman ortasındaki yolculuk süresinin ise 2 saat 40 dakikaya düştüğünün altını çizen Karaismailoğlu, İstanbul-Karaman ortası 6 saat.

Öte yandan 102 kilometrelik Konya-Karaman hızlı tren hattı ile sadece yolcu taşımacılığı değil, yük taşımacılığında da hız ve kapasite artırıldı.Değerlendirmede bulunan Karaismailoğlu, 60 adet çift trenin kapasitesinin artırıldığına, yük trenlerinin de seferlere başladığına işaret ederek, hattan 1 yılda taşınan toplam yük miktarının 1 milyon 742 bin net ton olduğuna işaret etti.

“Demiryolu yatırım bütçemiz 27 milyar dolara ulaştı”

Bakan Karaismailoğlu, Konya-Karaman hızlı demiryolu hattının Ulukışla-Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep’e uzatılması için çalışmaların devam ettiğini vurguladı, Ulaşım 2053 Vizyonumuzu açıkladık. Bu vizyon çerçevesinde hızlı trenle tanışan il sayımızı 52’ye çıkaracağız. Demiryoluna dayalı yatırım sürecine girdik. Kent içi raylı sistemlerle devam eden demiryolu yatırım bütçemiz 27 milyar dolara ulaştı. Türk Yüzyılı ile birlikte ülkemizi yepyeni ve tarihi bir başlangıca hazırlıyoruz.sözlerini kullandı.

nilufer-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu