Haber

İngiltere’de hemşireler iki gün daha greve gidiyor

İngiltere’de binlerce hemşire, artan yaşam maliyeti ve enflasyon karşısında adil bir ücret artışı talebiyle iki günlük bir greve gitti.

Ülke genelinde 300 binden fazla üyesi bulunan ve hemşireleri temsil eden RCN (Royal College of Nursing) sendikasına bağlı hemşireler, 55 vakıf hastanesinde 2 günlük iş bırakma kararı aldı.

RCN’den yapılan açıklamada, hükümet yetkililerinin resmi müzakerelere katılmayı reddettiği, bu nedenle “grevlerin tercih edildiği” belirtildi.

RCN Sendikası Genel Sekreteri ve İcra Komitesi Lideri Pat Cullen şunları söyledi: “İnsanlar hemşireler greve gittiği için ölmez. Hemşireler, insanlar öldüğü için greve gider. NHS’deki (İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi) durum o kadar vahim. Sistemin geleceği için İngiltere Başbakanı’na görev düşüyor. Şimdi mücadeleye öncülük etme zamanı.” açıklama yaptı.

İngiltere’deki hastanelerin yaklaşık dörtte birini etkileyeceği tahmin edilen grevin, acil bakım ve kanser tedavisi dışındaki binlerce randevuyu ertelemesi bekleniyor.

RCN sendikası 16 Ocak’ta, ay sonuna kadar müzakerelerde ilerleme olmazsa 6-7 Şubat’ta bir grev daha yapılacağını duyurdu.

İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’da on binlerce hemşire 15 ve 20 Aralık 2022’de greve gitti.

RCN sendikası yüzde 19 maaş zammı talep ederken, hükümet söz konusu talebin karşılanmadığını savunuyor.

haber-aglasun.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu