Haber

Adana Büyükşehir’den ‘Deprem ve Kadın’ Temalı Psikososyal Destek Çalışması

Adana Büyükşehir BelediyesiKadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı, RESLOG Projesi, Yaşam Vakfı ve AKDAM işbirliğiyle, Deprem Kadın temalı psikososyal destek çalışması düzenlendi. Yüreğir İlçesi’ne bağlı Selahattin Eyyubi Mahallesi’nde, Suriyeli mülteciler ile vatandaşların bir arada yaşadığı, başta kadın ve çocuklar olmak üzere dezavantajlı gruplarda beyin sarsıntısı yaratmak ve deprem sonrası ruhsal travmaların aşılmasına katkı sağlamak için söyleşiler ve bilgiler verildi.

Başta Suriyeliler olmak üzere sığınmacıların hem toplumsal uyum hem de karar alma sistemlerine dahil edilmesi için “güçlendirme”, “bilgi” ve “kapsayıcılık” temelinde hazırlanan bir yıllık çapa programı çerçevesinde diğer sivil yapılar, Büyükşehir Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı, AdanaDeprem Sonrası Kadın Dayanışma ve Güçlendirme Mahalle Buluşmalarının ilkini ‘Deprem ve Kadın’ temalı psiko-sosyal destek etkinliği ile Selahattin Eyyubi Mahalle Merkezinde gerçekleştirdi.

Adana Büyükşehir BelediyesiSöz konusu çalışmanın paydaşları olan Yaşam Vakfı Derneği ile Adana Kadın Başvuru ve Sığınak Derneği’nin (AKDAM) katılımıyla düzenlenen mahalle toplantısına 33 Suriyeli ve 7 Türk olmak üzere toplam 40 kadın katıldı.

Psikososyal temel çalışması kapsamında; RESLOG Projesi Çukurova Bölge Sorumlusu Alim Çopuroğlu’nun projesi hakkında kısa bilgi, Adana Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanı Ayten Dolançay’ın belediye bünyesinde kadınlara yönelik hizmetleri, deprem sonrası saha çalışmaları, deprem durumunda kadının yükü, bilgiler Kadına yönelik şiddet iddiaları üzerine AKDAM Psikologlarından Svetlana Tansuğ “Stres ve Stres Yönetimi”, Yaşamı Destekleme Derneği’nden Seda Şanlı ise “Güncel Sosyal Yardımlar ve Yardımlara Erişim Koşulları” hakkında bilgi verdi. “.

Yaşam Vakfı Derneği Avukatı Serda Uzun, kadınların büyük boy geçici saklama kartı çıkarma, mirastan yararlanma ve devlet katkılarından yararlanma koşulları hakkında bilgi verdi. Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından uyumlaştırılan etkinlikte ikili bilgilendirmenin ardından çift dilde hazırlanan bilgilendirme broşürleri ve RESLOG Projesi desteğiyle sağlanan hijyen kiti dağıtıldı.

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu