Ekonomi

ABD’den yapay zekayla vergi kaçakçılığını önleme planı

IRS, yaptığı açıklamada, vergilendirmede adaleti yeniden tesis etmek için kapsamlı bir çaba başlatıldığını ve ülkenin vergi hükümlerini kötüye kullanan yüksek gelirli ve büyük şirketlere daha fazla önem verildiğini duyurdu.

Açıklamada, söz konusu çalışmanın IRS gruplarının vergi kaçakçılığını daha doğru tespit ederek ortaya çıkan tehditleri daha doğru tespit edebilmesini ve vergi mükelleflerinin gereksiz kontrollerle kendilerine yük oluşturmasını önlemek amacıyla ileri teknolojinin yanı sıra yapay zeka da yardımıyla yürütüleceği kaydedildi.

Bu çalışmanın bir parçası olarak IRS’nin, yılda 400.000 dolardan az kazananlar için denetim oranlarının artmamasını sağlayacağı belirtildi.

Açıklamada, yüksek gelirli vergi mükelleflerine öncelik verilmesi kapsamında IRS’nin, net geliri 1 milyon doların üzerinde ve vergi borcu 250 bin doların üzerinde olan vergi mükellefleri üzerindeki çalışmalarını yoğunlaştıracağı belirtildi.

IRS’nin 2024 mali yılında bu üst düzey tahsilat vakalarına odaklanan düzinelerce gelir memuruna sahip olacağı ve kurumun bu kategoride yüz milyonlarca vergi borcu bulunan yaklaşık 1600 vergi mükellefiyle iletişime geçerek bu çabayı genişletmek için çalışacağı belirtildi.

Açıklamada IRS, hedge fonları, gayrimenkul yatırım iştirakleri, halka açık ortaklıklar, büyük hukuk firmaları ve diğer şubeler de dahil olmak üzere bölümlerin kesitini temsil eden en büyük ABD ortaklığının 75’ini incelemeye başlayacak. Varlıkları 10 milyar dolardan fazla. kaydedildi.

Uyum çabaları artırılacak

IRS Komiseri Danny Werfel, açıklamasında ajansın yeni çabasının, IRS’nin en zengin vergi mükelleflerini borçlu oldukları tutarın tamamını ödeme konusunda sorumlu tutması yönündeki sözünü yerine getirdiğini belirtti.

Werfel, kurumun vergi uyumunda son 10 yılda artan temel boşlukları gidermesinin önemine dikkat çekerek, “IRS’de operasyonlarımızın her alanında önemli bir değişiklik var. IRS, en son gelişmeler için yeni kaynaklar kullanıyor.” çalışanların dikkatini en çok istismar edilen alanlara odaklayacak teknoloji.” sözünü kullandı.

Werfel, kendi adil paylarını ödemekten kaçınmak isteyen zenginler de dahil olmak üzere ülkenin vergi sistemi için en büyük riski oluşturanlara yönelik uzlaşma çabalarını artıracaklarını vurguladı.

haber-cifteler.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu