Ekonomi

Yapay zeka destekli “LIKE” vergiyle ilgili soruları yanıtlıyor

GİB, yapay zekanın kamu sektöründe kullanımına örnek teşkil edecek bir uygulamayı hayata geçirdi.

Dijital vergi asistanı ÜZERE uygulaması, 7/24 çalışan yeni nesil bağlantı kanalı olarak Cumhurbaşkanlığı’nın “http://gib.gov.tr” internet sitesi üzerinden vergi mükelleflerinin hizmetine açıldı. LIKE dijital vergi asistanına genel hukuki sorular sorulabilir. Diyalog bazlı uygulama ile hem dönemsel vergi yükümlülükleri hem de yeni mevzuat gelişmelerine ilişkin bilgiler kullanıcılara en kısa sürede ve ilk elden ulaştırılıyor.

LIKE, motorlu taşıtlar vergisi, konut vergisi, pasaport ve dış hatlar harcı veya cep telefonu IMEI işlemleri gibi vatandaşların günlük hayatına dair birçok soruya yanıt veriyor. Bu bağlamda LIKE’a “araba vergisi”, “araç damgası” gibi genel terimlerin yazılması yeterlidir. Uygulama vatandaşın öğrenmek istediği konuyu tespit edip anında bilgilendiriyor. ÜNERE, vergi sorumluluk yazısı talebi, damga vergisi beyannamesi, haciz soruşturması, Kovid-19 tedbirlerine uyulmaması nedeniyle tahsil edilen idari para cezalarının iadesi, araç sigorta masrafları, miras işlemleri, haksız fiyat artış bildirimi, trafik cezası gibi birçok konuda süreçleri, borç durum yazısı. Aynı zamanda sorulara da cevap veriyor.

Detaylı sorular da yanıtlanıyor

Uygulama aynı zamanda daha detaylı vergi bahisleri için de hizmet sunuyor. Örneğin 150 metrekarenin altında ve üstünde bir evin satışında KDV yüzde kaç olacak, galeriden veya kullanıcıdan ikinci el araç alımında KDV oranı ne kadar uygulanacak gibi detaylı sorulara da yanıt veriyor. .

LIKE uygulaması da gelen talepler ve mevzuat düzenlemelerine göre sistematik olarak güncellenecektir. Uygulamada cevaplanamayan bir soru varsa birkaç gün içinde cevap sisteme yüklenecek, aynı gün içinde mevzuat düzenlemeleri de dahil edilecektir.

kuyucakajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu