Ekonomi

Shakira İspanya’da vergi kaçırmakla suçlanıyor

Bir dönem İspanya’da yaşayan Kolombiyalı şarkıcı “Shakira” lakaplı Isabel Mebarak Ripoll hakkında vergi kaçırdığı iddiasıyla yeni bir dava açıldığı bildirildi.

İspanyol basınında yer alan haberde, Barselona’daki Esplugues de Llobregat bölge mahkemesi, Shakira hakkında 2018 yılında gelir ve emlak vergilerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla dava açıldığını duyurdu.

Konuyla ilgili avukatları aracılığıyla yazılı açıklama yapan Kolombiyalı şarkıcı, henüz resmi olarak kendisine tebligat yapılmadığını belirtti.

Aynı mahkemede açılan bir diğer davada Shakira, İspanya’da 2012-2014 yıllarında 6 farklı suçlamayla Maliye Bakanlığı’ndan 14,5 milyon euro vergi kaçırmakla suçlanıyor.

Toplam 8 yıl 2 ay hapis ve 23.8 milyon euro para cezası alan Shakira’nın yıl sonunda hakim karşısına çıkması bekleniyor.

Shakira, söz konusu suçlamayla ilgili olarak hep “masum” olduğunu savundu.

Bir dönem Barcelona’da forma giyen eski futbolcu Gerard Pique ile birlikteliği sırasında ikametini Barselona’ya alan Shakira, 183 günden fazla İspanya’da yaşadığı için bu ülke maddelerine göre vergi mükellefi oldu.

İddia makamına göre Shakira, İspanya’da vergi ödemekten kaçınmak için gelir ve mal varlığını İspanya Vergi Dairesi’nden saklamış ve bunları Britanya Virjin Adaları, Cayman Adaları, Malta, Panama ve Lüksemburg merkezli bir şirketler ağına aktarmıştır.

ardesenajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu