Ekonomi

Rusya, gaz üretimini 2022’yi düşüşle kapatacak

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Rus haber ajansı TASS’a enerji sektöründeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın Avrupa Birliği’ne (AB) sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatının arttığına işaret eden Novak, “Şu anda bile bu pazar (AB) kapalı değil. Avrupa’ya LNG ihracatımız 11’de 19.4 milyar metreküpe ulaştı. Bu yılın sonunda bu rakamın 21 milyar metreküpe ulaşmasını bekliyoruz” dedi.

AB’de doğalgaz sıkıntısı olduğunu anlatan Novak, “Doğal gaz sıkıntısı devam ediyor ve Avrupa pazarı değerli çünkü sevkiyatı yeniden başlatmak için her türlü fırsatımız var. Örneğin siyasi nedenlerle durdurulan Yamal-Avrupa boru hattı. nedenlerle kullanılmaz.”

Türkiye’de kurulması planlanan doğal gaz merkezinin Rus gazı sevkiyatı için önemine işaret eden Novak, “Şimdi bir merkez kurulduktan sonra Türkiye üzerinden ek hacimlerde gaz sevki için danışmanlık yapıyoruz. Ülkelerle çalışmalar devam ediyor. Bu projenin uygulanmasında ve Rus gazına ihtiyaç duyan tüketicilerde yer alacak.” ifadeleri kullandı.

Gazda azalma, petrolde artış

Batılı ülkelerin çeşitli yaptırımlar uyguladığı Rus petrol ve doğal gaz sektörünü değerlendiren Novak, son dönemde Rusya’nın Ural petrolüne uyguladığı indirim miktarının arttığını belirtti.

Yaptırımlar nedeniyle ihracat yollarının uzadığını anlatan Novak, “Rotalar uzuyor ve bu nedenle indirimler bir önceki aya göre arttı” dedi.

Rusya’nın uyguladığı indirimin lojistik sorunlar çözüldüğünde azalacağı yönündeki temennilerini paylaşan Novak, “Daha önce tedarik zincirlerini istikrara kavuşturmak 4 ay sürerken, şimdi de benzer bir süreyi alacak” dedi.

Petrol ihracatı artacak

Kapsamlı yaptırımlara rağmen bu yıl petrol üretimlerini artırdıklarını vurgulayan Novak, “Rusya Enerji Bakanlığı’nın öncü verilerine göre petrol üretimimizi geçen yıla göre yüzde 2 artırarak 535 milyon tona çıkaracağız. Petrol ihracatımız da yüzde 7,5 artarak 242 milyon tona çıkacak” dedi.

Rusya’nın doğal gaz üretimi ve ihracatının azalacağını belirten Novak, “Yıl sonunun getirdiği prestijle birlikte gaz üretimi geçen yıla göre yüzde 12, ihracat ise çeyreklik azalacak. ihracat altyapısının askıya alınması.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu