Ekonomi

Rosatom: AB yaptırımları Akkuyu’nun finansmanında sorun oluşturmayacak

Komarov, Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen 12. Memleketler arası Nükleer Güç Fuarı “Atomexpo 2022”de, Akkuyu’nun şu an dünyanın en büyük nükleer güç santrali şantiyesi olduğunu söyledi.

Yaklaşık 5 gigavat kapasiteli Akkuyu NGS’nin 4 reaktörün birebir anda inşa edildiği dünyadaki tek saha olduğunu tabir eden Komarov, “Bu gerçekten eşsiz bir durum ve bununla gurur duyuyoruz. İnşaat sahasındaki çalışmalar çok iyi gidiyor. Birkaç gün önce, TBMM üyelerinden oluşan bir heyet sahayı ziyaret etti ve projenin ilerleyişi hakkında bilgi aldı” dedi.

Komarov, inşaat alanında 20 binden fazla kişinin çalıştığına işaret ederek, “Projenin şu anda en aktif aşaması yürütülmektedir. Bildiğiniz gibi 2023’te birinci ünitenin ana inşaat işinin tamamlanması ve nükleer yakıtın getirilmesi gerekiyor. Türkiye’nin nükleer bir güç, nükleer teknolojiye sahip bir devlet olmasına çok yaklaştık” diye konuştu.

Tamamen finanse edildi

Projenin bu yıl ve gelecek yıllar için büsbütün finanse edildiğini vurgulayan Komarov, şunları kaydetti: “Bu para, Rosatom’un kendi fonları ve etkin olarak para veren Rus bankalarından alınan kredilerdir. Şu çok kıymetli; geçen yıl birinci sefer banka finansmanını tam olarak yeşil finansman prensiplerine nazaran çektik. Bankalar paranın sürdürülebilir finansman, yeşil finansman kategorisine girebilmesi için uyulması gereken taahhütler oluşturmuştur. Yalnızca geçen yıl, bankalardan 800 milyon dolardan fazla bu çeşit yeşil finansman çektik. Bu yeşil finansal kredilere ek olarak, yeşil taahhütlerle kontaklı olmayan olağan krediler de var. Hasebiyle bugün projeyle ilgili durum muhakkak istikrarlıdır. Yaptırımların bunun üzerinde hiçbir tesiri olmadığını söyleyebilirim. Bugün dünyada nükleer güç kesimindeki hiçbir şey rastgele bir yaptırım altında değildir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu