Ekonomi

Para birimi korumalı mevduatlara ilişkin yeni düzenleme

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankaların dövize çeviren KKM’deki prim uygulamasına son verdi.

Bloomberg HT’de yer alan habere göre, mevcut durumda bankalar, TCMB karşı taraf KKM süreçlerinde müşterilerine faize ek olarak birkaç yüzde puan teklif ediyorlardı. Bu uygulamada tabela kuru düşük kalırken olası bir kur artışında TCMB’nin kapatacağı fark artıyordu. TCMB tarafından bankalara gönderilen yazıda, dövize çevirme KKM’sinde faiz üst sınırının kaldırıldığı hatırlatılarak, müşterilere sunulan primin faiz oranına eklenmesi istendi. Böylece TCMB’nin ödeyeceği potansiyel kur farkı azalacaktır.

ÜST FAİZ ARALIĞI KALDIRILDI

TCMB tarafından bankalara gönderilen yazı ile TCMB’nin karşı taraf olduğu döviz korumalı mevduat işlemlerinde faiz oranı limiti kaldırılmıştır. Daha önce KKM’de siyasi faizin üzerindeki faize 3 puan üst sınır uygulanmıştı.

KKM 180 MİLYAR TL ARTTI

KKM’de faiz tavanının kaldırılmasının ardından özellikle hukuki yönden bu alana yoğun ilgi gösterildi. Son bir buçuk ayda KKM toplamı 180 milyar lira arttı. Böylece kur korumalı mevduat toplamı 1,55 trilyon lira gibi rekor seviyeye yükseldi. Döviz mevduatında bire bir dönemde 12 milyar doları aşan düşüş yaşandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu