Yaşam

Özbek akademisyenler Ege’de eğitim görüyor

Ege Üniversitesi ve İKSAD Enstitüsü iş birliğinde hazırlanan “Türk Dünyası Etkileşim ve Bütünleşmenin Artırılması Projesi” kapsamında Özbekistan’ın 10 farklı üniversitesinden 40 öğretim elemanı eğitim almak üzere Ege Üniversitesi’ne geldi. Özbekistan’dan gelen heyet, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan ile görüşmeye geldi ve istişarelerde bulundu.

Ege Üniversitesi’nin uluslararasılaşma amacıyla yürüttüğü çalışmalara yeni çalışmaların eklendiğini belirten Prof. Ege Üniversitesi ve İKSAD Enstitüsü tarafından ortaklaşa hazırlanan TDEABP 2021-2025 ‘Türk Dünyası ile Etkileşim ve Bütünleşmenin Artırılması Projesi’ kapsamında. Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından desteklenen proje ile Özbekistan’dan 40 öğretim üyesi, Eğitim Fakültemizde yeni nesil tekniklerin tanıtılacağı eğitim yolları ve eğitim yönetişimi konularında dersler alacak. Proje ile Türkiye’nin eğitim alanındaki son gelişmelerinin paylaşılacağı eğitim sürecinin Türki Cumhuriyetler’de yaygınlaşması ve karşılıklı deneyimlerin paylaşılması amaçlanıyor.”

Türk Cumhuriyetleri ile yakın ilişkiler kurmaya devam ettiklerini belirten Prof. Dr. Ersan, “Üniversitemiz şu anda Azerbaycan Devlet Ziraat Üniversitesi ile ikili diploma anlaşması programı yürütüyor. Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak, Azerbaycan’da gerçekleştirdiği akademik temaslar sonucunda Azerbaycan Ekonomi Üniversitesi ile Gıda Mühendisliği alanında yeni bir ikili anlaşma imzaladı. Ayrıca Özbekistan ile ilk ikili diploma anlaşmasını lisans düzeyinde hayata geçirdik. Uluslararasılaşma çalışmalarımıza süreklilik katmaya devam ediyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu