Haber

Lübnan ordusu nihayet İsrail’e karşı savaş pozisyonu aldı

Lübnan’ın güneyinde faaliyet gösteren uluslararası barışı koruma güçleri; Birleşmiş Milletler Aralıklı Misyon Gücü (UNIFIL), Lübnan ve İsrail, ‘Ani gerilimlere sahne olan sınır bölgesinde yanlış anlaşılmaları ve ihlalleri önlemek ve istikrarı sağlamak için oluşturdukları uyum mekanizmalarını aktif olarak kullanmak’isminde.

Lübnanlı sivillerin sınır bölgesinde topraklarını dümdüz etmeye çalışan İsrail buldozerlerini engelleme girişiminin ardından Lübnan ordusu, İsrail güçlerine karşı savaş pozisyonu aldı. Lübnan ordusu dün, İsrail güçlerinin göstericilere müdahale etmesi üzerine Lübnan’ın güneydoğusundaki Kefr Şuba’daki sınır bölgesine konuşlandırılacağını duyurdu.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, Twitter hesabından Lübnan sınırındaki Jebel Russ bölgesinde gösterilerin başladığını duyurdu. Adraee, protestocuların bölgedeki İsrail askerlerine taş attığını ve İsrail güçlerinin göstericileri dağıtmak için harekete geçtiğini bildirdi. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “Lübnan sınırında güvenlik ihlallerine izin vermeyeceğiz”ifadeler yer aldı.

UNIFIL: Tarafları yanlış anlaşılmaları ve ihlalleri önlemeye ve bölgede istikrarı savunmaya teşvik ediyoruz

Şarku’l Avsat’ın aldığı bilgiye göre, Birleşmiş Milletler Aralıklı Görev (UNIFIL) Sözcüsü Andrea Tenenti de bir açıklama yaptı. “Barış güçleri UNIFIL altında sahadaydı ve en başından beri düşmanlıkları durdurmak, barışı tesis etmek ve tansiyonu düşürmeye yardımcı olmak için oradalar” dedi.belirtilmiş.

Dahası Tarafları, yanlış anlamaları ve ihlalleri önlemek ve bölgede istikrarın korunmasına katkıda bulunmak için sahip olduğumuz koordinasyon mekanizmalarını etkin bir şekilde kullanmaya teşvik ediyoruz.”söz konusu.

Tenenti’nin açıklamasının devamında “UNIFIL taraflarla iletişim halinde ve çözüm bulmak için büyük çaba harcıyor” belirtilmiş. Ayrıca taraflar ‘sakinliği korumak ve Mavi Hat boyunca tırmanmaya yol açabilecek eylemlerden kaçınmak’isminde.

Ne oldu?

Geçen Çarşamba günü İsrail küreklerinin Golan Tepeleri’nde ve Lübnan ile İsrail arasındaki sınır üçgeninde bulunan Kefr Şub’un zirvelerinde Lübnan topraklarını kazmaya başlamasıyla gerilim yükseldi. Bir İsrail kovasının sözde geri çekilme hattına yaklaşması Lübnanlı sivillerin yollarına çıkmasına neden oldu. Geçen Perşembe günü yayınlanan videolar, bir İsrail küreğinin Lübnanlı bir çobanın bulunduğu noktada yeri kazdığını ve onun yerin altına gömülmesine neden olduğunu gösteriyordu. Bu, Güney’de faaliyet gösteren Kesintisiz Görev Gücü (UNIFIL) güçlerinin Müdahalesini gerektirdi ve İsrail kürek operatörünü durmaya davet etti.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu