Haber

Kuşadası Milli Parkı Müdürü Aşık, görevden alındı

AYDIN’ın Kuşadası ilçesi Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Müdürü Koray Aşık, 5 adet tepesi kırılmış ve 3 adet devrik ağacı ‘olağanüstü rapor’ tanzim etmeden kestirmek ve naklettirmekten görevden alındığı açıklamasında bulundu.

Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün ‘dünyada bir örneği daha olmayan’ tabiriyle tanıttığı; Milletlerarası Sulak Alanlar Mukavelesi (Ramsar), Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunmasına Yönelik Sözleşme (Bern), Biyolojik Çeşitlilik Anlaşması (Rio) ve Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Kontratı (Barselona) üzere ulusal ve milletlerarası birçok kanunla korunan alan niteliğindeki Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Ulusal Parkı, müsaadesiz ağaç kesitiyle gündeme geldi. Kuşadası’ndaki Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı Müdürü Koray Aşık, Milli Park’ta iağaç kesiti gerekçesiyle 6 yıldır yaptığı müdürlük vazifesinden alındığı açıklaması yaptı. Aşık, Aydın vilayet merkezine alınırken, yerine Özcan Mersin getirildi.

‘5’İ ZİRVESİ KIRILMIŞ 3’Ü DEVRİK AĞAÇ KESİLDİ’Koray Aşık, hususla ilgili toplumsal medya hesabından Milli Park Müdürlüğü vazifesinin sona erdiğini belirtti. Aşık, misyondan alınma nedenini, “5 adet tepesi kırılmış ve 3 adet devrik ağacı ‘olağanüstü rapor’ tanzim etmeden kestirmek ve naklettirmek’ olarak açıkladı. Meslek hayatı boyunca binlerce ağaç kestirdiğini, binlerce fidan diktiğini belirten Aşık, “Devletin 1 numaralı anayasal misyonu olan ‘Devlet vatandaşlarının can ve mal güvenliğini sağlar’ amir kararı gereği inanılmaz rapor tanzim edilmesi ve onaylanmasına kadar geçecek yaklaşık 15 ile 30 gün kadar beklenmesinin imkansız olduğu durumlardan ötürü acil olarak kestirilmesi zorunluluktur” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu