Haber

Kılıçdaroğlu, Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yıl dönümünde Anıtkabir’i ziyaret etti

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yılı dolayısıyla Anıtkabir’i ziyaret etti.

Partiden yapılan açıklamaya göre Kılıçdaroğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine çelenk koyup saygı duruşunda bulunduktan sonra heyetiyle birlikte Misak-ı Milli Kulesi’ne giderek Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu deftere şunları yazdı:

“Yüce Atatürk, Sayın Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedi olan Lozan Antlaşması’nın 100. yılını kutlamanın heyecanı ile huzurlarınızdayız.

Milli Mücadele ile kazanılan bağımsızlığımız, İsmet İnönü ve beraberindeki heyetin kararlılığı ile 24 Temmuz 1923’te Lozan’da siyasi, hukuki ve ekonomik yönden tescillenmiştir. Aynı kararlılık ve kararlılıkla, büyük Türk milletinin bağımsızlığını korumak ve bize emanet ettiğiniz Türkiye Cumhuriyeti’ni, gösterdiğiniz muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak ülküsüyle çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Yolumuzu aydınlatan ilkelerinize bağlılığımızla sizlerin huzurunda milletimize hitaben nutuklar atıyor, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı ve Türk siyasi tarihinde kurucu bir nitelik taşıyan Lozan Barış Antlaşması’nın bayram gibi kutlanmasını sağlayacağız. Bu vesileyle başta İsmet İnönü olmak üzere tüm silah arkadaşlarımızı ve şehitlerimizi rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. Sonsuz sevgi ve şükranla, ruhunuz şad olsun.”

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler daha sonra 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün kabrinin bulunduğu alana hareket etti. İnönü’nün mozolesi önünde çelenk bırakan Kemal Kılıçdaroğlu, saygı duruşunda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu