Ekonomi

İspanya ticarette denge ararken Çin AB domuz etini soruşturuyor

Çin Ticaret Bakanlığı, İspanya’nın domuz yetiştiriciliği sektörünü etkileyebilecek bir hamleyle, Avrupa Birliği’nin domuz eti ithalatına yönelik bir anti-damping soruşturması başlattı. Soruşturma, AB’nin haksız sübvansiyon olarak nitelendirdiği uygulamaları engellemek amacıyla 12 Haziran 2024 tarihinde Çin elektrikli araçlarına (EV) ek vergi koymasının ardından geldi.

2023’te Çin’in 1.2 milyar Avro değerindeki domuz eti ithalatına %22 oranında katkıda bulunan İspanya, Çin’in soruşturma sonucunda gümrük vergisi uygulamaya karar vermesi halinde önemli kayıplarla karşı karşıya kalabilir.

ANICE Genel Müdürü Giuseppe Aloisio endişelerini dile getirmekle birlikte sektörün dayanıklılığına olan güvenini koruduğunu belirterek şunları söyledi: “Soğuk su şoku gibiydi, bunu beklemiyorduk. Bu bir endişe kaynağı çünkü hacim önemli ancak Çin’in gümrük vergisi uygulamaya karar vermesi halinde domuz eti sektörü iflas etmeyecektir.”

Soruşturmaya yol açan şikayet, yerli üreticiler adına Çin Hayvancılık Derneği tarafından yapıldı. Soruşturmanın tamamlanması bir yıldan fazla sürebilirken, ön bulguların dampingi doğrulaması halinde geçici tedbirler düşünülebilir.

İspanya Tarım Bakanı Luis Planas Salı günü yaptığı açıklamada domuz eti endüstrisinin aldığı sübvansiyonların Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uygun olduğunu savundu. Ayrıca olası çözüm yollarını araştırmak üzere AB ile görüşmelerin devam ettiğini açıkladı.

Yaşanan zorluklara rağmen İspanya domuz eti endüstrisi, 2014 yılında Rusya’nın domuz gribi endişeleri nedeniyle ithalatı yasaklaması ve ardından AB’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar gibi piyasa aksaklıklarının üstesinden gelme konusunda geçmişe sahip.

İspanya Domuz Üreticileri Birliği Interporc Direktörü Alberto Herranz, Rusya pazarının kapanmasıyla karşı karşıya kaldıklarında geçmişteki çeşitlendirme çabalarına atıfta bulunarak sektörün uyum sağlama kabiliyetinin altını çizdi.

İspanya’nınki de dahil olmak üzere, ülkenin toplam ihracatının %18’ini oluşturan AB’nin otomobil endüstrisi daha büyük bir stratejik öneme sahip olarak görülüyor. Avrupa Komisyonu’nun Çinli elektrikli araçlara karşı aldığı önlemler, McKinsey & Company’nin 1 trilyon Euro’nun üzerinde değer biçtiği bir sektörü korumak içindir.

İspanya Ekonomi Bakanı Carlos Cuerpo, İspanya’nın elektrikli araç tarifeleri konusundaki tutumunu açıkça belirtmeksizin, serbest ticaretin teşvik edilmesi ile stratejik sektörlerin korunması arasında bir denge kurulması gerektiğini vurguladı.

Çin’in domuz eti üretimi toparlanırken, İspanyol ihracatçılar Japonya, Güney Kore ve Filipinler gibi Asya ülkelerine artan ihracatlarıyla alternatif pazarlara açılmaya çalışıyor.

Eurointelligence analistlerine göre, Çin’in AB’nin elektrikli araçlara yönelik tarifelerine verdiği yanıt, gerilimi tırmandırmak yerine müzakere etmeye istekli olduğunu gösterebilir. Bu durum, domuz eti endüstrisinin önemli olmakla birlikte, AB-Çin ticari ilişkilerinin daha geniş bağlamında birincil odak noktası olmadığını gösterebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-koprubasi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu