Haber

İran’da oyuncular Hengameh Ghaziani ve Katayoun Riahi tutuklandı

İran’da yetkililer, protestolara destek vermek için başörtülerini çıkaran kadın aktörleri tutuklamaya başladı.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre savcı tarafından ‘provokatif toplumsal medya paylaşımları yaptıkları’ iddiasıyla çağrılan oyuncular Hengameh Ghaziani ve Katayoun Riahi tutuklandı.

Cumartesi günü Ghaziani, “Bu benim son videom olabilir” yazarak Instagram üzerinden başörtüsünü çıkardığı anların videosunu paylaştı: “Bu andan itibaren bana ne olursa olsun son nefesime kadar İran halkının yanında olduğumu bilin.”

Ghaziani’nin görüntüde konuşmadan kameraya baktığı, daha sonra da gerisini dönerek saçını at kuyruğu halinde bağladığı görülüyor.

Geçen hafta yaptığı bir paylaşımda da Ghaziani, ’50’den fazla çocuğu öldürdüklerini’ öne sürerek İran yönetimine ‘çocuk katili’ demişti.

İran devlet medyası Ghaziani’nin ‘ayaklanmaları teşvik etmek ve desteklemek ile muhalefet medyasıyla temas kurmak’ suçlamalarıyla tutuklandığını belirtti.

Riahi de daha sonra tıpkı soruşturmadan tutuklandı.

PROTESTOLAR 3. AYINDA

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Jîna Amini’nin “örtünme kurallarına uymadığı gerekçesiyle” ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesiyle başlayan rejim zıddı protestolar, 3. ayına girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu