Haber

İnşaat İşçileri Sıcak Havalarda Yoğun Çalışmalarını Sürdürüyor

Hava sıcaklığının giderek arttığı ülkemizde inşaat personeli sıcak havaya rağmen çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Sabahın çok erken saatlerinde işbaşı yapan ve gün boyu çalışan inşaat personelinin imtihanı her gün sıcakla devam ediyor.

Edirne’de sabah saatlerinde mesailerine başlayan inşaat personeli, sıcakların daha çok hissedildiği öğle saatlerinde çalışmalarına devam ediyor. Sıcak hava nedeniyle dudakları kuruyan ve birbirleriyle sohbet etmekte bile güçlük çeken işçiler, başlarına şapka ve örtüler takarak kendilerini sıcaktan korumaya çalışıyor. Özellikle inşaatlarda demir bağlayan inşaat işçileri, ısının ellerini yakmaması için eldiven takmaktadır.

“Çocuklarım var, eve ekmek götürmem gerekiyor”

Sıcak soğuk demeden çalıştığını belirten Mahmut Yıldız, “Sıcak dışarıda çalışan herkesi etkiliyor. Buraya membran yapıştırmaya çalışıyoruz. Bu sıcaklığa rağmen hakkımızı alamıyorum. Bu tüp ve membranın sıcaklığı neredeyse 60 derece. Benim 4 çocuğum var. Onlara ekmek getirmeye çalışıyorum.

Halil Bilgiç, sıcakta bile çalışmak zorunda kaldığını belirtti.

“Isıdan etkilenen sektörlerden biri de inşaat sektörü”

Vücutları ne kadar ısınırsa ısınsın alın teriyle geçimlerini sağladıklarını söyledi. Sıcak havanın zorlayıcı olduğuna değinen Necdet Özer, “Sıcaklardan etkilenen sektörlerden biri de inşaat sektörü. Bu yıl geçen yıla göre daha etkili. Hepimiz dışarıda çalıştığımız için özellikle öğleden sonraları daha da etkili oluyor. Çalışmakta zorlanıyoruz, bu bizim işimiz” dedi.

“Sıcaktan çok muzdaribiz”

İşçilerden Erdal Bektaş, sıcaklığın zaman zaman 40 dereceye ulaştığı ilimizde tüm zorluklara rağmen çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Mesleklerinin çok zor olduğuna işaret eden Bektaş, “Sıcaklar bizi çok etkiliyor, 10 derece arttı. Eskisi gibi değil. Biz çalışmak zorundayız, siz çalışmak zorunda kalacaksınız. Bizler şapka takarak, bol su içerek, beze sararak sıcağa karşı bazı önlemler alıyoruz. Özellikle öğlenleri daha çok etkiliyor. Gölge bulursak gölgeye kaçmaya çalışıyoruz. Böylece hayatımızı kazanmaya devam ediyoruz.” – EDİRNE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu