Haber

İETT, Otobüs Şoförlerine Bisiklet Farkındalık Eğitimi Veriyor

İstanbulBüyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Elektrikli Tramvay ve Tünel İşletmeciliği İett ), otobüs şoförlerini bisikletçilere karşı bilinçlendirmek için eğitimler başlattı. Teorik ve uygulamalı derslerde, sürücüler bisikletçiler için sürüş teknikleri eğitimi alıyor.

İBB’den yapılan açıklamaya göre, İett ulaşımda bisiklet bilinci için ‘Dünya Bisiklet Günü’ olan bugün eğitim faaliyetlerine başladı. Bisikletçilerin ulaşımda kendilerini hissettirmeleri ve otobüs şoförlerinin onlara daha bilinçli yaklaşması amacıyla kurum içi eğitim projesi hayata geçirildi. İlk etapta 175 İETT şoförüne eğitim verilmesi hedefleniyor.

OTOBÜS İLE BURUN BURUN EĞİTİMİ

Trafik uzmanı Tanzer Kantık tarafından verilen eğitimler teorik ve pratik olmak üzere iki aşamada gerçekleştiriliyor. Teorik bölümde sürücülere sürüş ile ilgili teknik bilgiler anlatılmaktadır. Eğitimlerin empati ve uygulama kısmında otobüs şoförleri bisiklet kullanıyor. Otobüslerin yakınlarından geçmesi ve korna sesine maruz kalması sağlanır. Böylece trafikte bir an olsun kendilerini bisikletçilerin yerine koymak ve bisikletçilerin duygularını deneyimlemek amaçlanıyor.

Kaynak: ANKA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu