Haber

HDP’nin halk toplantısı raporu: Seçmenin mesajı ne oldu?

ANKARA – HDP ve Yeşil Sol Parti’nin seçim sonuçlarına odaklanan halk toplantılarıyla başlayan değerlendirme süreci devam ediyor. Şu anda bu toplantıların sonuçlarının tartışıldığı çalıştaylar yapılırken, kongre kararlarının alınacağı konferans için hazırlıklar yapılıyor.

‘HDP’NİN MÜCADELE RUHU VE TECRÜBESİ YEŞİL SOL PARTİ’YE AKTARILACAK’

Genel konferansın ardından önümüzdeki dönemde HDP ve Yeşil Sol’u bölgesel konferanslar ve iki kritik kongre bekliyor. Buna göre HDP’nin çalışmaları 27 Ağustos’ta yapılacak HDP kongresinde Yeşil Sol Parti’ye devredilecek. Bu karar, son Parti Meclisi toplantısının sonuç bildirgesinde şu ifadelerle netleştirildi:

“HDP’nin değişim ve dönüşüm fikrine bağlı kalmaya devam etmemizin ve HDP’nin mücadeleci ruhunun ve tecrübesinin Yeşil Sol Parti’ye aktarılmasının kararlaştırıldığı toplantımızda, bundan sonraki yol haritamız da teşkilatımız tarafından belirlenecektir. geçmiş tarihi tecrübeler, mücadelemiz ve aylarca yapılan toplantılarda paylaşılan kritik bilgi ve tecrübeler.”

HDP kongresinin ardından eylül ayı sonunda isim, tüzük ve eşbaşkan değişikliklerinin yapılacağı kritik Yeşil Sol Parti kongresi yapılacak.

KAMU TOPLANTILARINDA HDP’YE VE YEŞİL SOL’A HANGİ AÇIKLAMALAR YAPILDI?

Bu kongreye giden süreçte seçim sonuçlarının değerlendirildiği ve önerilerin alındığı yüzlerce toplantı yapılmıştır. İl-mahalle toplantılarından ev ziyaretlerine, Parti Meclisi toplantılarından çalıştaylara kadar geniş bir yelpazede düzenlenen bu toplantıların en değerlisi halk toplantılarıydı. HDP bu toplantılarda hem son seçimlerin eleştiri ve önerilerini not aldı hem de özeleştirisini yaptı. Sunulan eleştiri ve öneriler rapor haline getirilmiştir.

‘HDP FİKİRİ AÇIKLANAMIYOR’

HDP ve Yeşil Sol Parti’nin yaz boyunca düzenlediği halk mitinglerinde öne çıkan eleştirilerden biri de HDP fikrinin parti yönetimi ve teşkilatları tarafından kavranabilir hale getirilememesi oldu. HDP seçmeni, partinin bir Türk partisi olduğunun unutulmaması gerektiği konusunda uyardı.

‘HDP’nin CHP ile nişanlı olduğu algısı oluştu’

Son seçimlerde atılan adımlara yönelik eleştiriler de toplantılarda dile getirildi. Bu eleştirilerden en öne çıkanı, partinin birinci türden cumhurbaşkanı adayı göstermemesi ve Millet İttifakı adayını desteklemesi oldu. HDP seçmeni, seçimlerde Kemal Kılıçdaroğlu’nun desteklenmesinin ‘HDP’nin CHP ile nişanlı olduğu’ algısı yarattığını belirtti.

BİRİNCİL SEÇİM YAPILMAMASINA ELEŞTİRİ

Son seçim başta olmak üzere yakın dönemdeki tüm seçimlerde adaylar belirlenirken ön seçim uygulamasının yapılmaması halk toplantılarına yöneltilen öne çıkan eleştirilerden biri oldu. Adayların merkezî eğiliminin yerel dinamikleri ve örgütleri görünmez kıldığı toplantılarda belirtilirken, bu durumun örgütlerin seçimlerde yetersiz çalışmasının değerli nedenlerinden biri olduğu ifade edildi.

“İTTİFAKLAR BAŞKAN VE AVUKAT SAYILARINA GÖRE ŞEKİLLENMEMELİ”

Seçimler öncesi kurulan Emek ve Hürriyet İttifakı başta olmak üzere Türkiye’deki sol ve sosyalist hareket ve partilerle kurulan ittifaklara yönelik eleştiriler de toplantıların değerli gündem maddeleri arasında yer aldı. Bundan sonraki süreçte olası ittifak ve işbirliklerinin milletvekili sayısına göre değil, toplumsal çabanın dinamiklerine göre şekillenmesi istendi.

‘KÜRTLER TARAFINDAN BULUNAN HAK İHLALLERİNE KARŞI ETKİLİ BİR MÜCADELE BULUNMADI’

HDP’nin son yıllardaki politikalarının yetersizliklerine dikkat çekilen toplantılarda, partinin Kürtlerin maruz kaldığı akınlara karşı etkin bir çaba gösteremediği diline eleştiriler getirildi. Ayrıca ‘Kürdistan’ olarak tanımlanan siyasi parti ve yapılarla daha geniş ittifaklar kurulması talep edildi.

‘HDP DEMOKRATİK İSLAM DEĞERLERE SAHİP OLMALI VE TOPLUMU ANLATMALI’

Diğer bir eleştiri de Demokratik İslam’ın maliyetinin karşılanmamasına yönelikti. Demokratik İslam’ı topluma anlatamamanın Türk toplumunu geriye götürdüğü ve HDP’nin bu konuda 3. yolun inşa sürecinde değerli bir role sahip olduğu kaydedildi.

HALK TOPLANTILARI RAPORLARA DÖNÜŞTÜ

Halk toplantılarında öne çıkan tüm eleştiri ve öneriler bir rapor haline getirilerek Parti Meclisi’ne ve devam eden çalıştaylara sunuldu. Önümüzdeki dönemde yapılacak konferanslarda tartışılacak olan bu rapor kongrede alınacak kararlarda da etkili olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu