Ekonomi

Euro bölgesinde gelecek yıl için enflasyon beklentileri düşüyor

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) son Tüketici Beklentileri Anketi, Euro bölgesi tüketicilerinin Mart ayı itibariyle önümüzdeki 12 ay için enflasyon beklentilerini aşağı yönlü ayarladıklarını gösteriyor. Ancak tüketiciler uzun vadede enflasyonun ECB’nin hedefinin üzerinde kalacağını öngörüyor.

Cuma günü açıklanan anket sonuçlarına göre, tüketiciler bir ay önce %3,1 olarak tahmin ettikleri enflasyonu şimdi %3,0 olarak görüyor. Bu, Aralık 2021’den bu yana en düşük beklentiye işaret ediyor. Düşüşe rağmen, beklenen enflasyon oranı hala ECB’nin %2’lik hedefini aşıyor.

Buna karşılık anket, üç yıl sonrası için enflasyon görünümünün üst üste dördüncü ayda da değişmeyerek %2,5’te kaldığını ortaya koydu. Bu istikrar, geçtiğimiz yıl enflasyonun hızla düştüğü bir ortamda ortaya çıkmıştır.

Tüketici beklentilerini yakından takip eden ECB, Haziran ayında faiz oranlarını düşürmeye hazırlanıyor. Ancak artan enerji maliyetleri, yüksek seyreden hizmet enflasyonu ve ticareti sekteye uğratabilecek jeopolitik gerginlikler gibi faktörlerin belirsizliğe katkıda bulunması nedeniyle uzun vadeli ekonomik tablo daha az net.

Yaklaşık 19.000 tüketiciyle yapılan anket, gelir ve harcama artışı beklentilerinde de ılımlı bir düşüş olduğunu gösterdi. Olumlu bir not olarak, işsizlik oranının daha önce düşünülenden daha düşük olması muhtemel görülüyor.

Bazı olumlu göstergelere rağmen, tüketiciler yakın gelecekte olumsuz bir ekonomik etkiye hazırlanıyor. Önümüzdeki yıl gayri safi yurtiçi hasılada (GSYH) %1,1’lik bir düşüş bekleyerek daralma öngörmeye devam ediyorlar.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu