Haber

Ekrem İmamoğlu hakim karşısına çıkacak: Dava hakkında bilinenler neler?

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, YSK liderine hakaret suçlamasıyla bugün yeniden hakim karşısına çıkacak.

Savcı siyaset yasağı da istedi

Duruşma İstanbul Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nde görülecek.

Önceki duruşmada savcı, İmamoğlu’nun 4 yıl 1 aya kadar hapis cezası ile Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) ‘siyasi yasak’ içeren 53. maddesinin de uygulanmasını talep etti.

Anka Haber Ajansı’na konuşan İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat, tanıkların dinlenmesi, delillerin toplanması ve diğer süreçlerin tamamlanması konusunda ısrar edeceklerini söyleyerek, bunlar yapılmadan mahkemenin karar vermemesi gerektiğini savundu.

Dava neden açıldı, ne oldu?

BBC Türkçe’de yer alan habere göre ; İmamoğlu, 30 Ekim 2019’da Fransa’nın Strazburg kentinde düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde bir konuşma yaptı.

İBB Başkanı yaptığı konuşmada, “Seçim döneminde kamu kaynaklarının sınırsız bir şekilde iktidar lehine kullanıldığını, kampanya döneminde toplumu bölen ve kutuplaştıran bir dil kullanıldığını, Cumhurbaşkanı ve kabine üyelerinin eylem ve eylemlerde bulunduğunu” söyledi. Seçim yasaklarını dikkate almayan uygulamalar.”

İmamoğlu, “İktidar, YSK kararıyla İstanbul’daki seçimi iptal ederek kazanmak istiyor”savundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 Kasım 2019’da İmamoğlu’na atıfta bulunarak: Avrupa Parlamentosu’na gidip Türkiye’yi şikayet eden ahmağa anlatıyorum. Bu insanlar bunun bedelini size ödetecekler. Bu iş o kadar bedava değildiye ilan etti.

İmamoğlu, aynı gün İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada Soylu’nun sözlerinin hatırlatılmasının ardından şunları söyledi: 31 Mart’taki seçimi iptal edenler ve onların gözünde bulunduğumuz noktada dünyada, Avrupa’da olup bitene baktığımızda 31 Mart’taki seçimi iptal edenler aptaldır, önce buna odaklanın.terimleri kullandı.

YSK’nın bu ifadeye ilişkin yaptığı yazılı suç duyurusu üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Savcılık tarafından hazırlanan iddianame, Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 28 Mayıs 2021’de kabul edildi ve İmamoğlu için hapis cezası talep eden yargılama süreci başladı.

Savcının hazırladığı iddianamede neler var?

İddianamede İmamoğlu’nun 4 Kasım 2019’da gazetecilere yaptığı açıklamada YSK üyelerine yönelik aşağılayıcı ifadeler kullandığı iddia ediliyor.

İmamoğlu şunları söyledi: Açıklamada kullandığı telaffuzla YSK üyelerine alenen hakaret ettiği anlaşıldı.‘ belirtilen iddianamede,’ bu sözün meclis üyelerinin şeref, fazilet ve haysiyetini rencide edecek mahiyette olduğunu.‘ belirtildi.

İBB Başkanlığı seçiminin 6 Mayıs 2019’da YSK tarafından iptal edildiği düşünüldüğünde, söylemlerin kamu görevlisi ve kurul olarak çalışan mağdurlara yönelik olduğuna şüphe yok.belirtildi.

İmamoğlu, iddianamede yer alan yazılı savunmasında, konuşmanın konusuna ilişkin yaptığı açıklamada YSK üyeleri hakkında söyleyecek bir şeyinin bulunmadığını, bu telaffuzun Heyet üyelerine yönelik kimse tarafından algılanmadığını belirtti. .

İmamoğlu’nun o dönem YSK Genel Başkanı olan Sadi Güven ve 10 YSK üyesi hakkında “zincirli görev yapan kamu görevlilerine karşı meclislerde görev yapan kamu görevlilerine alenen hakaret” suçunu işlediği ifade edilerek, hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi. 1 yıl 3 ay 15 gün 4 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

İmamoğlu’ndan dava açıklaması

İmamoğlu, bugüne kadar yaptığı farklı açıklamalarda şunları söyledi: yasa dışı‘ şeklinde gördüğünü belirttiği davaya tepki gösterdi.

Geri zekalıBu sözü YSK’lılar için değil kendisi için söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya cevap verdiğini söyledi.

İmamoğlu yaptığı açıklamada, “ Hücremde bu konuda en ufak bir endişe, korku, endişe duymuyorum ama bu mahkemeden utanıyorum. Böyle bir yargı olamaz. Şaka gibi. Trajikomik bir durum… Ne olursa olsun ben yine de bu ülkenin o yüce yargısına güvenmek istiyorum.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu