Teknoloji

Dünya’ya en uzak uzay aracıydı: NASA Voyager 1’i tamamen kaybedebilir

ABD’nin Voyager programı kapsamında 1977 yılında fırlatılan insansız araçlar Voyager 1 ve Voyager 2, bugüne kadar Dünya’dan en uzak mesafeye giden uydular olarak tarihe geçti.

Jüpiter ve Satürn’ü incelemek için tasarlanan Voyager cihazlarının 5 yıl dayanması planlanıyordu. Araçlar yaklaşık 45 yıldır planların çok ötesinde bir hızla uzayda yolculuk ediyor.

Voyager 1 ile iletişim kesildi

NASA’nın Voyager 1 sondası şu anda Dünya’ya herhangi bir bilimsel veya sistem verisi aktaramıyor.

1977 yılında fırlatılan 46 yıllık uzay aracı komut alabiliyor ancak sondanın bilgisayarlarında bir sorun var. Üstelik haftalardır bu sorun çözülmedi.

NASA mühendisleri çözüm arıyor

mühendisler Voyager 1’deki arızayı gidermek için çalışıyor. Suzanne Dodd, NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda Voyager proje yöneticisi. “Aracı geri alırsak bu en büyük mucize olur. Kesinlikle pes etmedik.”” ifadelerini kullandı.

Mühendislik grubu, sorunun Uçuş Bilgi Alt Sisteminden kaynaklandığından “yüzde 99,9 emin” olduğunu ve verilerde “çerçeve senkronizasyonu” sorunu bulunduğunu söyledi.

Bağlantının kesilmesi nedeniyle mühendisler Voyager 1’den sorunun kökenine inmelerini sağlayacak ayrıntılı bilgiye sahip değiller. Önümüzdeki birkaç hafta içinde NASA mühendisleri araca komutları aktarmaya çalışacak.

Voyager araçları, güneş sisteminin sınırındaki heliosferin ötesine geçerek tarih yazmıştı. Voyager 1’in heliosferi geçmesi yaklaşık 36 yıl sürdü. Voyager 2, 2018 yılında yıldızlararası ortama girdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu