Ekonomi

“Dünya kayısı başkenti Malatya’da deprem kayısı ihracatını da etkileyebilir”

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin büyük hasara yol açarken, Türkiye’nin en değerli kayısı üretim merkezi olan Malatya’da kayısı ihracatının da olumsuz etkilenebileceği belirtildi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler Malatya’da büyük hasara yol açarken, ilk belirlemelere göre bin 300’den fazla kişi hayatını kaybetti, 7 bine yakın kişi de yaralandı. Sarsıntı kuru kayısının satıldığı Şire Pazarı’nı da etkiledi. Şire Pazarı depremde tamamen yıkıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Malatya Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Fevzi Çiçek, “Biz bu durumu iki boyutta değerlendiriyoruz. Birinci boyut teknik açıdan yani üretimin sürdürülebilirliği ve devamlılığı açısından çok değerli. Tarımsal üretimde çoğu ilaç, gübre, tohum bayii ve tedarikçi konumunda olan işyerlerinin depremde zarar görmesi nedeniyle tedarikte yaşanan sıkıntıların nasıl karşılanacağı endişesinin konusu olduğunu belirtmekte fayda var. üretimin sürekliliğini sağlamak için çalışıyoruz.Malatya’yı özellikle dünya kayısı başkenti olarak adlandırıyoruz.Dünyada kayısı üretiminde en fazla hakka sahip olan bir ildir.Bu nedenle tarımsal üretimin devamı açısından baktığımızda sosyal açıdan bakıldığında, deprem nedeniyle birçok kişinin il dışına çıkması ve depremde kalacak yerlerin olmaması ve tarımsal üretimin yeniden başlaması önümüzdeki birkaç gün bu anlamda önemli mevsimsel aksamalara neden olacak. Özellikle son yıllarda kırsal alanlardan kentlere olan göçün yoğunluğu ve yaz aylarında gidip tarımsal faaliyetlerde bulunmaları kırsal alanlardaki yerlerin zarar görmesi nedeniyle bu anlamda sosyolojik bir işgücü kaybı yaşanacağı, dedi.

Çiçek, kuru kayısının işlenmesinde yaşanabilecek düşüncelerle ihracat tedbirinin üretimden olumsuz etkilenebileceğini söyledi.

Dünyanın kayısının başkenti Malatya’da 2022 yılında 76 bin 355 ton kuru kayısı ihracatı karşılığında 402 milyon dolar gelir elde edildi. – MALATYA

habersavastepe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu