Ekonomi

Dolandırıcılar vazgeçti: Merkez Bankası ve Selçuk Bayraktar’ı da kullandılar!

Borsada son hareketlilikle dikkatleri üzerine çeken dolandırıcılar Merkez Bankası Lideri Hafize Gaye Erkan, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç, Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, işadamı Rahmi Koç’un yanı sıra TRT ve Haber7 gibi Türkiye’nin önde gelen medya kuruluşlarından.Birçok isim üzerinden yapılan dolandırıcılık yöntemi son yılların en büyük hiti haline dönüşmek üzere.

ÜNLÜ İSİMLERLE SAHTE HİSSE SATIŞI
Vurguncuların son hedefi, 2022’de halka arzların hızlandığı ve dünyanın en karlı borsası olan Borsa İstanbul. ü ünlü isimlerin ve medya şirketlerinin kullanılmasıSahte bir satıştı.

  • Bu isimler sahte internet sitelerinde ve Youtube, Instagram gibi birçok sosyal medya hesabında verilen reklamlarda kullanılmaktadır. “Türkiye’nin büyüyen projelerine yatırım yap, kazan”çağrı yapılır.

MERKEZ BANKASI DA KULLANILDI

Ömer Koç üzerinden yapılan yalan haber TRT Haber’de yayınlanıyormuş gibi gösteriliyor ve şu ifadeler kullanılıyor:

“Ömer Koç, Tüpraş Platformu’nun açılışını duyurarak önemli bir açıklama yaptı. Bu platform, herkese şirket hisseleri ile petrol ve gaz kaynaklarından kazanç fırsatı sunuyor. Her vatandaş ayda 20 bin TL’den fazla kazanma fırsatına sahip. finansal piyasalardaki dalgalanmalar ve ekonomik belirsizlik Tüpraş size çok şey kazandıracak.”

Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan’ın kullanıldığı reklamda Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı hisselerine yatırım daveti yapılıyor ve link veriliyor.

Sahte hesaplarda Erkan’ın TRT Haber canlı yayınında açıklama yaptığı görülüyor. Röportaj, Türkiye’nin Karadeniz’de bulduğu doğal gazla başlıyor fabrikasyon görüşmeye. Ardından ekrana Erkan getirilir ve ağzından çıkan sözler ekrana yansır. Erkan geçersiz bir röportajda vatandaşları Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na yatırım yapmaya davet ediyor. Sahte reklamların tümü, dolandırıcıların ağ kurduğu sitelere aittir. Linke tıklayarak Türkiye Petrolleri’ne yatırım yapmak isteyenler ağa yakalanıyor.

Selçuk Bayraktar’ın kullanıldığı reklamlarda artık projelerine yatırım yapılabileceği vurgulanarak vatandaşlar kandırılmaya çalışılıyor.


TPAO DAHA ÖNCE UYARILMIŞTI

Konuyla ilgili TPAO tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamada, hisse satışının laf konusu olmadığı konusunda vatandaşların uyarıldığı ve dolandırıcılık faaliyetlerinde bulunan kişiler hakkında yasal işlem başlatıldığı duyurulmuştu.

TPAO’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) hisselerinin ‘yatırım fırsatı’ adı altında satışa çıkarıldığı yönünde bazı internet siteleri ve sosyal medya hesaplarında dolandırıcılık girişimleri var. resim ve görseller.Kurumumuz yüzde 100 kamu sermayeli bir İktisadi Devlet Teşebbüsü olup halka açık bir şirket olmadığı için rastgele hisse satışı söz konusu değildir.
Söz konusu hesaplar ve internet siteleri hakkında İştirakimiz tarafından gerekli yasal işlemler başlatılmış olup, bu tür asılsız ilan ve dolandırıcılık girişimlerine karşı vatandaşlarımızın dikkatli olması gerekmektedir.

KAYNAK: SABAH, HABERLER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu