Haber

Büyükşehir Aslan Balığı Yakalama Yarışması Düzenlendi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de yaşayan deniz canlılarının korunması ve deniz ekosisteminin durağan kalması amacına değerli bir katkı sağlamak amacıyla Konyaaltı Sahili’nde Aslan Balığı Av Yarışı düzenledi. Aslan Balığı yakalama yarışında toplam 13 kilo 450 gram balık yakalandı.

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde biyoçeşitliliğin korunması ve küçük ölçekli balıkçılığın teşvik edilmesi hedefleri doğrultusunda heyecan verici bir etkinlik yaşandı. Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kızıldeniz’den Süveyş Kanalı yoluyla Antalya kıyılarına yayılan ve yerleşik deniz canlılarında önemli zararlara neden olan zehirli aslan balıklarına karşı etkin mücadele amacıyla Konyaaltı Sahil Varyantı EKDAĞ Toplum Tesisleri’nde aslan balığı avlanma yarışması düzenledi. . Yarış iki kategoride daha gerçekleşti. İlk kategori en büyük aslan balığını yakalamakla ilgiliydi. Diğer kategori ise kilogram bazında en çok aslan balığı yakalayan katılımcıları ödüllendirmeyi amaçlıyordu. Yarışmada dereceye girenlere kupa ve madalyaları verildi. Aslan balığı toplam 13 kilo 450 gramda yakalanırken, balıkçılar denizden çıkardıkları aslan balıklarını balık pişirme alanında vatandaşların beğenisine sundu.

 

ÖDÜLLER KAZANDI

Yarışma sonunda Akdeniz Su İşleri Enstitüsü, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Tarım İl Müdürlüğü’nden oluşan heyet değerlendirme yaptı. En çok balık yakalayan kategorisinde 12 aslan balığı yakalayarak birinciliği Hüseyin Ümit Aksoy, Ufuk Çelik ve Bülent Gürel’den oluşan ekip paylaştı. Kiloyla en büyük balığı yakalama kategorisinde ise diğer yarış kategorisinde Tuncay Pelit, Aytunç Pelit ve Sabina Pelit’ten oluşan ekip birinci oldu. Aslan avı yarışı bölge halkının katılımıyla renkli bir etkinliğe dönüşürken, denizlerin sürdürülebilirliğine dikkat çekmeyi amaçladı.

 

EKOLOJİK DENGE İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kıyı ve Deniz İdaresi Şube Müdürü Mustafa Yıldırım, etkinliğin amacının yabancı ve istilacı bir tür olan aslan balığı popülasyonunun azaltılması gerektiğine dikkat çekmek olduğunu belirtti. Yıldırım, “Ekolojik dengeyi korumak bizim için çok değerli. Bu yarışmaları bu yüzden yapıyoruz. Bu üçüncü. Ayrıca aslan balığının ekonomik bir değeri olduğunu da göstermek istiyoruz. Sofrada tüketilebilecek bir balık. Protein fiyatı yüksek bir balık. Aynı zamanda belediye tesislerimizde de menülere dahil etmeyi planlıyoruz. Bunun yanı sıra bir çeşit için balık avı yarışı yapıyoruz, bir yandan da yöresel çipura balığını 27 Ağustos’ta salacağız. 3 bin yavru balığı salmayı planlıyoruz” dedi.

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE TEŞEKKÜRLER

12 aslan balığı yakalayarak en çok balık yakalayan kategoride birincilik ödülünü kazanan ekiplerden Bülent Gürel şunları söyledi. Gürel, “Öncelikle Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etmeliyim, aslan balığı ve burada istilacı bir balık tabiri olan kirpi balığı gibi popülasyonlarını en azından asgariye indirmek için bu tür düzenlemelerin olması gerçekten çok güzel. Ayrıca bu balığın lezzetinin çok hoş olduğunu da belirteyim, bu balık ticari anlamda yaygınlaşırsa popülasyonunu taban seviyeye indirebiliriz. Grubuma teşekkür etmek istiyorum, mükemmel dalışlar yaptılar ve birinci olduk”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haber-cayeli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu