Haber

BirGün Gazetesi Yönetici ve Çalışanlarına Dezenformasyon Soruşturması

Pasifik İnşaat’ın sahibi Fatih Erdoğan’ın şikayeti üzerine BirGün gazetesi yönetici ve çalışanları hakkında “dezenformasyon” soruşturması başlatıldığı öğrenildi. AKP Ankara Milletvekili Asuman Erdoğan’ın da eşi olan Fatih Erdoğan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

BirGün Muhabiri İsmail Arı’nın 28 Aralık 2022 tarihli imzalı Fatih Erdoğan: “AKP’li eşinden milyarlarca dolar vurgunculuk!” BirGün Haber Müdürü Uğur Şahin’in 6 Ocak 2023’te imzaladığı “Erdoğanları üzecek karar: Yağmaya fren” başlıklı haber nedeniyle dava açılmasını talep etti.

Fatih Erdoğan’ın şikayeti üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın birgun.net Yayın Koordinatörü Uğur Koç, Haber Müdürü Uğur Şahin ve BirGün Muhabiri İsmail Arı hakkında soruşturma başlattığı ve kendilerini ifadeye çağırdığı öğrenildi.

YENİDEN DEzenformasyon Yasası!

Soruşturmanın, hükümetin “dezenformasyon kanunu” olarak yürürlüğe girdiği Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 217/A maddesi kapsamında “kamuya açık yanıltıcı bilgi yayma” suçundan yürütüldüğü bildirildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde tartışılan ancak artık gazetecilerin haberlerinden dolayı sık sık yargılanmasına olanak tanıyan bir düzenleme. Son olarak T24 yazarı ve gazeteci Tolga Şardan da önceki gün aynı gerekçeyle tutuklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu