Yaşam

Bir Dönem Bakkallarda Bile Satılan Gripin’in Vazgeçmemenin Gücünü Gösteren Kuruluş ve Yükseliş Hikayesi

Türkiye’nin ilk ağrı kesicilerinden biri Aslına bakarsanız, bu beğenilen ilacın öyküsünü öğrenmek pahalıdır. Muhtemelen, bugün ülkedeki birçok insan rakipsiz Gripin’in nasıl ortaya çıktığını bilmiyor. Mucidini kaybetmesine rağmen marketlerde satılarak adını her yere duyuran bu ilaç, aslında Türkiye’nin ilk reklam ve pazarlama stratejisini bünyesinde barındırıyor.

nezle ‘ nın hikayesinden bahsederken, önce mucidi Necip Akar’ı ele almak gerekiyor. Çünkü o, Cumhuriyet döneminin ilk girişimcilerinden biri ve çok değerli bir ilaçla adını Türkiye’ye duyurdu.

Gripin’in mucidi Necip Akar, 1904 yılında Nizip’te doğdu ve 5 yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul’a geldi.

Eğitim süreci boyunca İstanbul’da bulunan Akar, dönemin en iyi lisesi olarak bilinen liseden mezun olmuştur. Vefa Lisesi1924 yılında Eczacılık Mektebi’nden mezun oldu.

Necip Akar, fakültedeyken kaydeden Necip Özgül Bir eczanede çalışmaya başladı. O dönemde ilaçlar eczanelerde yapıldığı için pek çok bilgi edindi. Okulda öğrendiği teorik bilgileri eczanede uygulamaya koymayı başardı.

Okul bitti, askerlik bitti. İşe girme zamanı gelmişti.

Ankara’da yaklaşık 6 ay Eczacı Hüsnü Bey’in yanında çalışan Akar, burada da birçok bilgiyi uygulamalı olarak öğrendi. Ağabeyi Cemil Akar ile ortak iş kurma planları vardı. Gerçekten yaptılar. Önce “Şampuan Cemil”, “Necip Bey Krem”, “Necip Diş Macunu” gibi karışımlar üretmeye başladılar. Osmanlı Devleti’nin son fertlerinden Necip Akar, Cumhuriyet Dönemi’nin ‘ilk’ girişimcilerinden biridir.

Hayallerini gerçekleştiren iki kardeş, Şampuan Cemil, Necip Beyefendi Krem ve Necip Diş Macunu Eserleriyle piyasaya adım attılar ama büyük bir hayal kırıklığı da yaşadılar. İşler planlandığı gibi gitmedi. Türkiye’de ilk yerli patent çalışması Necip Akar tarafından üretilen Necip Diş Macunu’dur. Başarılarıyla test edilemeyecek büyük bir isim.

Girişimleri umdukları gibi gitmeyen iki kardeş üretime yılmadan devam ettiler.

Bu bir bozgun değil; Bunu zayıflıklarını görmek için bir fırsat olarak kullandılar. Daha profesyonel bir marka yaratmaları gerektiğini anladılar. Bu düşünme aşamasında, baskın olan “Dandolin”Diş macunu markasını dikkatlice incelediler ve daha kolay ama çarpıcı bir isim bulmak istediler.

Yeni yeni popüler hale gelen ve herkes tarafından sevilen radyo, onun için bir ilham kaynağı oldu. “Radio” kelimesinin sonuna dandolin’e “lin” ekini ekleyerek Radiolin markasını yarattı. Daha sonra Necip Beyefendi Krema üretimini durdurmuş; Necip Diş Macunu’nun formülünü değiştirerek yeni bir formül hazırladı ve 28 Temmuz 1927’de ruhsat aldı. “Radyolin” adını verdiği bir diş macunu üretmeye başladı.

Radiolin, Akar’a inanılmaz bir ivme kazandırdı. Tam bir çıkış yapan marka, adını her yerde duyurdu.

Adı gibi içeriği de mükemmel olan diş macununun afiş reklamı da hazırdı. Ayrıca ülkede afiş reklamı yapan ve bu formdaki reklamcılığı modernize eden ilk isim Necip Akar olmuştur. Radiolin’i bir ay gibi kısa bir sürede piyasaya çok iyi bir şekilde sundu. Necip Diş Macununın satışını yaparak.

Tabii bu günlerde Türkiye’de de İspanyol Gribi Baş ağrısından diş ağrısına; Soğuk algınlığından nezleye, yüksek ateşten vücut ağrılarına kadar her türlü ağrıyı giderecek bir ilaç yaparlarsa tükeneceklerini bilen kardeşler, ilacın formülünü 3 yıl içinde ortaya çıkardılar ve ilaç arayışına girdiler. diş macunundaki gibi çarpıcı ve dikkat çekici bir isim.

Tabii o dönemlerde Aspirin çok revaçta. Bu sefer Aspirin’den bir şey alabilir miyiz diye düşündüler.

Ağrı kesici alanında dünya markası haline gelen ve adını hala duyduğumuz Aspirin’in ‘in’ ekini alıp herkesi rahatsız eden grip kelimesinin yanına iliştirdiler, işte karşınızda! 1935’te lisanslandı Gripin çıkar çıkmaz satış rekorları kırdığında hemen bir fabrika kurulsun diye düşündüler. Böylece Gripin Fabrikasının kuruluşu tamamlanmış oldu. İnfluenza kısa sürede sadece ülke genelinde değil, tüm dünyada ulusal bir ilaç haline geldi. Eşit ” Grip ol, hiçbir şeyin kalmayacak” sloganı ortalıkta o kadar çok söylendi ki, reklam afişi oldu.

Gripin’in tanıtım kampanyaları ve kutu tasarımı da oldukça ilgi gördü. Üzerindeki hanımefendi çizimi de kendisi kadar ilgi gördü. 1950 yılında Radiolin’i ağabeyi Cemil Akar’a devrederek yollarını ayıran Necip Akar, puro sabunu ve fay temiz pudra gibi çalışmalarıyla pazar hakimiyetini ele geçirmeyi başardı. Üstelik Necip Akar’ın kazananları bununla da kalmıyor. Türkiye’nin ilk yerli bebek maması “Paro”, temizleme tozu ve kan sulandırıcı “Opon”da onun imzasını taşıyor.

18 Haziran 1957’deki partneri, şimdi 53 yaşında. Muammer Bayer Şimdi yaşasaydı Necip Akar’ın icadına kim bilir daha nice eserler katacaktı! Reklamcılığın gücünü fark eden ve Türkiye’yi bu alanda önemli ölçüde geliştiren Akar, bizim için de inanılmaz bir yaratıcılık örneği.

Kaynaklar: Gripin, Necip Akar Kimdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu