Haber

Başvurularda büyük artış var! Maliyet hesaplandı, işte bina güçlendirme maliyeti

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar 11 ilde büyük yıkıma neden oldu. Hatay’da artçı sarsıntılar ve depremler hasarlı binaların yıkılmasına neden oldu. Depremlerde 44 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetti.

İNCELEME BAŞVURULARI ARTTI

Türkiye’yi şoke eden olayın ardından çok sayıda vatandaş yaşadığı binanın sağlamlığını sorgulamaya başladı. Vatandaşlar yapı denetimi için belediyelere başvururken, kentsel dönüşüm projeleri gündemden düşmüyor. Yapılan incelemelerin yanı sıra bazı kişiler binalarını olası bir depreme karşı nasıl güçlendirebileceklerini düşünüyor.

“Binaların yüzde 70’i güçlendirme ile kurtarılabilir”

Peki, hangi binaların güçlendirilmesi gerekiyor ve bu işlem ne kadara mal oluyor? Haberler Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Başkanı Sinan Türkkan Global’e yaptığı açıklamada, “Karbonfiber, bildiğiniz kumaş şeklinde kolonun etrafına sarılan ve epoksi ile sarılan, demirden on kat daha sağlam bir malzeme. Ülke geneline bakacak olursak, toplam yapı stokumuzun yüzde 75’inin riskli bölgede olduğunu artık hep birlikte biliyoruz.”İçerdeki donatılar belirlendi ve donatıların ardından demir dışı bölgeden karotlar alındı. Sıyırma yapıldı, temel ile ilgili analizler yapıldı. Üs ile ilgili anket yapıldı. Bu bina da güçlendirilecek bir yapı olarak tasarlandı” dedi.

TAKVİYE MALİYETİ YAKLAŞIK 250 BİN TL

Bina güçlendirme maliyetini anlatan Türkkan, şöyle devam etti: “Güçlendirmenin kendisi daire başı 250 bin TL seviyesinde tamamlanacak. Ancak burada bu çalışma yapıldıktan sonra vatandaş da doğramayı değiştirmek istiyor. maliyeti TL’dir. Bu çalışmanın sonunda insanlar güvenli bir şekilde dışarı çıkabilmektedir. Binada büyük ihtimalle hasar var ama insanlar sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam edebiliyorlar.”

haberkulu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu