Ekonomi

Avustralya’da konut fiyatları 2026’ya kadar istikrarlı bir şekilde artacak

Avustralya’da konut fiyatlarının 2026 yılına kadar artış eğilimini sürdürmesi ve faiz indirimlerine ilişkin durağan görünüme rağmen genel enflasyonu geride bırakması bekleniyor. Bir grup emlak uzmanının analizi, bu sürekli fiyat artışının arkasındaki itici güç olarak uygun fiyatlı konut arzındaki kalıcı eksikliğe işaret ediyor.

Ülkenin güçlü konut talebi, ev inşaatçılarının yetersiz arz artışlarıyla birleşince Avustralya’yı en pahalı küresel pazarlar arasında konumlandırdı ve yeni ev alıcıları için önemli zorluklar ortaya çıkardı. Pandemi sırasında %25’ten fazla artış gösteren konut fiyatları, Avustralya Merkez Bankası’nın faiz oranlarını 12 yılın zirvesi olan %4,35’e yükseltmesine rağmen 2023 yılı sonuna kadar %8,1’lik bir artışla toparlandı.

Tahminler, Avustralya Merkez Bankası’nın yılın son çeyreğine kadar faiz indirimine gitmesini öngörmüyor. Avustralya’da 10 Mayıs ile 28 Mayıs tarihleri arasında 14 emlak analistinin katılımıyla gerçekleştirilen bir anket, Ağustos 2023’ten bu yana yapılan tahminlere paralel olarak bu yıl konut fiyatlarında %5,3’lük bir artış öngörüyor. Analistler ayrıca 2025 ve 2026 yılları için de %5,0’lık istikrarlı bir artış öngörüyor.

Sağlam ekonomik göstergeler, düşük işsizlik oranları ve önemli bir göçmen akını ile desteklenen Avustralya’nın konut piyasası, tarihsel olarak analistlerin tahminlerini aşmıştır. AMP (OTC:AMLTF) ekonomisti My Bui, arz ve talep arasındaki dengesizliğin satın alınabilirlikten daha etkili bir faktör olduğunu ve potansiyel arz artışlarına rağmen, piyasanın hala son birkaç yıldaki arz eksikliğini ele alması gerektiğini belirtiyor.

Önümüzdeki iki ila üç yıl içinde uygun fiyatlı konutların mevcudiyetine ilişkin sorulara yanıt veren sekiz analistin tamamı arzın talebi karşılayamayacağını belirtirken, bunların yarısı önemli bir eksiklik öngörüyor. Arz üzerindeki kısıtlamalar, yüksek mortgage oranları ve halihazırda yüksek olan konut fiyatlarının, ilk kez ev alacaklar için satın alınabilirlik sorunlarını daha da kötüleştirmesi bekleniyor.

Nisan ayı itibariyle, Avustralya’da bir mülk için istenen ortalama fiyat 779.817 A$ (520.293,90 $) olup, bu rakam ülkenin ortalama yıllık gelirinin yaklaşık sekiz katına, Sidney’de ise neredeyse on iki katına denk gelmektedir. Sidney’de fiyatların bu yıl %4,5, bir sonraki yıl ise %5,5 artması bekleniyor.

Metropole’den Michael Yardney, hızla artan fiyatlar, yükselen yaşam maliyetleri ve yükselen kiralarla mücadele eden ilk kez ev alacaklar için endişelerini dile getiriyor. Yardney, mülk sahiplerinin varlık değerlerinde önemli bir artış yaşanırken, ortalama gelirlerin buna ayak uyduramadığına ve servet uçurumunun genişlediğine dikkat çekiyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu