Haber

Almanya’daki Türk Başkonsolosluğuna taşlı saldırı

Türkiye’nin Almanya’nın Hannover kentindeki Başkonsolosluğuna taşlı saldırıda bulunuldu.

Türkiye’deki diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Başkonsolosluk binasının giriş kapısına yapılan saldırıyla ilgili olarak dün gece yarısı Hannover’de yerel makamlarla, bu sabah da Ankara’da Alman Büyükelçisiyle görüşmeler yapıldı. Türkiye’nin Berlin’de de bir girişimde bulunacağı öğrenildi.

Erdoğan’dan Belçika’da yaralanan gence telefon

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Belçika’da PKK sempatizanı olduğu iddia edilen kişilerin saldırısı sonucu yaralandığı bildirilen 16 yaşındaki Efe Tapmaz’ı telefonla arayıp “geçmiş olsun” dileklerini iletti.

Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç’ın süreci takip edeceğini bildiren ve Tapmaz’dan olaya ilişkin bilgi alan Erdoğan, “Bunlar ahlaksız, bunlar adi, bunlar alçak. Oradaki resmi makamlar da Büyükelçiliğimiz de takip ediyorlar, biz de kovalıyoruz. İnşallah neticesi hayırlı olur” dedi.

Bakanlık açıklaması

Dışışleri Bakanlığından dün Belçika’daki olaylara ilişkin yapılan açıklamada, “24 Mart 2024 günü, Belçika’nın Leuven şehrinde toplanan PKK militanları, Heusden-Zolder ve Hauthalen şehirlerinde yaşayan Türk vatandaşlarını hedef alan saldırılar gerçekleştirmişlerdir. Olaylarda can kaybı yaşanmamış, bazı vatandaşlarımız yaralanmışlardır” denilmişti.

Bakanlığın açıklamasında, “Olaylar karşısında Brüksel’de ve Ankara’da Belçika makamları nezdinde derhal girişimlerde bulunulmuştur. Sayın Bakanımız aynı gece Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib ile telefonda görüşmüştür. Ayrıca, Belçika’da görevli diplomatik temsilcilerimiz olay bölgelerinde yaşayan vatandaşlarımızla bir araya gelmişlerdir. Belçika’daki toplumumuzun sağduyulu tavrı ve Belçika emniyet makamlarının etkili müdahalesi sayesinde olayların büyümesi engellenmiştir. Saldırganlar hakkında yerel makamlarca soruşturma başlatılmıştır” ifadelerine yer verilmişti.

DW/CÖ,EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu