Haber

AKP Milletvekili Cevheri: Düşüncelerimin Arkasındayım, Hiçbir Zaman Taviz Vermiyorum. Çünkü Vatanımızın Bölünmezliği Konusunda Kırmızı Çizgimiz Var

AKP Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, AKP’nin HDP ile görüşmesinin doğru bir davranış olduğunu yineleyerek, “Düşüncelerimin kesinlikle arkasındayım, hiçbir zaman taviz vermiyorum. Çünkü vatanımızın bölünmezliği konusunda kırmızı çizgilerimiz var. Kişiliğimizi bu topraklar üzerinde şekillendirdik. Partimin yaptığı doğrudur. HDP’nin meşrulaşmamasının temel nedeni bölücü örgüt ile ortasına aralık koymamasıdır” dedi.

AKP Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, 4 Kasım’da Şanlıurfa’daki yerel bir kanalda AKP’nin HDP ziyaretine ilişkin “Gidilmesi değil, gidilmemesi abestir. Meşru bir parti. Onların da takviyesine muhtaçlığımız var” diye konuşmuştu. Cevheri, konuyla ilgili olarak bugün TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Cevheri toplantıda şunları söyledi:

“ANAYASA YAPILIRKEN TOPLUMSAL UZLAŞI ESASTIR”

“4 Kasım’da Şanlıurfa’da bir mahallî televizyonda Şanlıurfa’nın gündeminin değerlendirirken son bir soru olarak AK Parti Grubunun HDP’yi ziyaret etmesi bize sorulunca biz de TBMM çatısı altında faaliyet gösteren, Siyasi Partiler Yasası’na göre kurulmuş bir parti olduğunu, partimizin de anayasa çalışmaları doğrultusunda HDP’yi ziyaret etmesinin pek doğal olduğunu söz ettik. Zira bir anayasa yapılırken toplumun tüm bölümlerinin takviyesinin alınması değerlidir. Toplumsal uzlaşı temeldir.

“SADECE BAŞÖRTÜSÜ TAKAN DEĞİL, TAKMAYAN İNSANLARIN DA KENDİ DÜŞÜNDÜKLERİNİ YAŞAYABİLMESİ ÇOK ÖNEMLİDİR”

Bir milletvekili olarak partimin bu siyasetine takviye verdiğimi tabir ettim. Birtakım bölümler tarafından farklı bir yanlış algı oluşturulmaya çalışıldı. Geçersiz Twitter hesaplarından şahsımızla ilgili olumsuz algılar oluşturmaya çaba ettiler. Bir AK Parti milletvekilinin kendi partisinin siyasetlerini desteklemesi kadar doğal bir şey olamaz. Sayın Cumhurbaşkanımızın yol arkadaşı olmak benim için bir onurdur. Başörtü sıkıntısının anayasal garanti altına alınması ve toplumun bütün kesitlerini kapsaması çok kıymetlidir. Yalnızca başörtüsü takan değil, takmayan insanların da kendi düşündüklerini yaşayabilmesi çok kıymetlidir.

“TEK MİLLET, DEVLET, BAYRAK, VATAN BİZİM KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR”

AK Parti benim dünya görüşümü savunan bir partidir. Bir milletvekili olarak AK Parti’nin davranış ve telaffuzlarına nazaran hareket etmemiz de çok makuldür. Benim mensup olduğum aile bilhassa bölgenin irşadında kanaat önderliği yapmışlardır. Ben ağır bir manevi ortamda yetişmiş biriyim. Tek millet, devlet, bayrak, vatan bizim kırmızı çizgimizdir. Bundan hiçbir vakit biz taviz vermedik, vermeyiz. Ülkemizin parçalanamaz birliği bizim için temeldir. Bilhassa duam bu vatan bu ülke için şehit olmaktır. Bu çizgide olan bir insanın özelikle bölücü yapıya dayanak veren birtakım beşerler tarafından güya şehitleri ile dağdaki teröristler tıpkı kefeye konulmuş üzere bir basiretsizliğe girmek bizim için züldür. Hiçbir vakit fikir olarak biz bu vatanın çocuklarına kurşun sıkan ile vatan için şehit olanın bir tutulması üzere bir telaffuz bizi muhakkak rencide eder.”

Cevheri, gazetecilerin sorularına da şöyle cevap verdi:

“BU PARTİ MADDELERE KARŞIT BİR DAVRANIŞ İÇİNE GİRMİŞSE MAHKEMELERİMİZ DE GEREĞİNİ YAPACAKTIR, YAPMALIDIR DA”

“Düşüncelerimin katiyen ardındayım, hiçbir vakit taviz vermiyorum. Zira vatanımızın bölünmezliği konusunda kırmızı çizgilerimiz var. Kişiliğimizi bu topraklar üzerinde şekillendirdik… Partimin yaptığı doğrudur. HDP’nin meşrulaşmamasının temel nedeni bölücü örgüt ile arasına mesafe koymamasıdır. Siyasi Partiler Yasası’na nazaran kurulmuş olsa da TBMM’de faaliyet gösteren bir partinin özellikle devletimizin bölünmez bütünlüğü noktasında hassasiyetleri olması gerekiyor diye düşünüyorum. Buna aykırı bir davranış ve eylem içine girmişlerse yasalar gereğini yapmalıdır… Türkiye Cumhuriyeti’nde bağımsız mahkemeler vardır değerlendirecektir bu parti maddelere karşıt bir davranış içine girmişse mahkemelerimiz de gereğini yapacaktır, yapmalıdır da.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu