Haber

12 Eylül’de idam cezasını yağdıran yargıç, Ülke Partisi’nin adayıdır.

Başta eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin olmak üzere bazı milletvekili adaylarının Millet İttifakı kontenjanından CHP listelerine girmesine yönelik eleştiriler gelirken, Vatan Partisi’nin tarihinde Muharrem İnce liderliğindeki Ankara 2. bölge 2. sıra adayının, bu durumu en çok gündeme getiren isimlerden biri. de gündeme geldi.

Birgün’ün haberine göre, Mehmet Berber, Vatan Partisi’nin tartışmalı aday adayı.

“Yargıtay Onursal Başkanı” unvanına sahip olan ve daha önce Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde misyonerlik yapan Berber, 12 Eylül’de görülen Devrimci Yol davasında onlarca sanığa defalarca ölüm ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Berberlik kariyeri boyunca, 18 yaşından küçük birçok devrimciyi de neredeyse kendi yaşlarında cezalandırdı.

AKÇAM, İDARİ SUÇLUYU TERCİH ETTİ: BİLİNÇLİ TERCİH

Devrimci Yol davasında Berber tarafından idam cezası verilen isimlerden Cahit Akçam adaylığa tepki gösterdi. “Seçilip seçilmemesi hiç önemli değil. Değerli olan böyle bir kişinin aday gösterilmesidir. Sadullah Ergin gibi ittifakın dayattığı bir adaylık değil. O tarafça bilinçli olarak tercih edildi” diyen Akçam, “Mehmet Berber, 12 Eylül mahkemelerinin vermekten kaçındığı kararları verdi. Daha da az ceza verilen sanıklara idam cezası verdi.

Daha idam kalkmadan bu cezaları yağdıran insandır. Sanıklar ve avukatlarının uyarıları doğrultusunda belgeler Yargıtay’a gittiğinde, belgenin kapağı dahi açılmadan iade edildi. Berber, 12 Eylül mahkemelerine insaf edecek olan şiddet yanlısını bu şartlar altında sürdürdü ve mahkemede değerli evrakların kaybolduğunu bildirmemize rağmen bu kez müebbet hapis cezası verdi. Bu cezalar aslında zaman aşımına uğradı. Bu isim 12 Eylül’ü yaşatmak için özel bir misyon üstlendi. Hukuksuzluk örneğiyle tarihe geçti. Bu tür kişilerin merkez sol olduğunu iddia eden bir partide aday gösterilmesi de o partinin adına büyük bir utançtır.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu